Oszczędzania na energii poprzez wychładzanie lokalu. Źródło: castorama.pl
Oszczędzania na energii poprzez wychładzanie lokalu. Źródło: castorama.pl

Wielu z nas próbuje teraz oszczędzać na temperaturze w lokalu. Kara za to wynosi 500 zł

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Z racji wysokich podwyżek cen prądu, gazu i ciepła systemowego wiele osób stara się oszczędzać. Popularną techniką jest wychładzanie lokalu, jednak jak się okazuje za takie działania grozi mandat, o czym przekonała się m.in. lokatorka jednej ze spółdzielni w Gdyni.

Wychłodziła mieszkanie. Została ukarana

Podwyżki związane z utrzymaniem ciepła dotykają wszystkich. Dlatego też, wiele osób szukając oszczędności, zastanawia się nad obniżeniem temperatury panującej w mieszkaniu. 

Tak też zrobiła jedna z lokatorek ze spółdzielni w Gdyni. Okazał się, że plan kobiety nie należał do najlepszych, ponieważ została ona ukarana przez spółdzielnię kwotą 500 złotych za zbyt niskie zużycie energii. Jak tłumaczono wówczas "Zgodnie z obowiązującymi przepisami w lokalu w całym sezonie jesienno-zimowym powinna być utrzymywana minimalna temperatura +16 stopni Celsjusza, aby nie wychładzać ścian i stropów mieszkań sąsiadujących".

Przepisy regulujące temperaturę w mieszkaniu 

O utrzymaniu właściwej temperatury w mieszkaniach mówi artykuł 13 Ustawy o własności lokali. Według zapisów "właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli".

"Chociaż jego zapisy nie wskazują jasno kwestii wysokości stosowanego ogrzewania, zbytnie oszczędności i wychłodzenie lokalu mogą zostać uznane za nieprzestrzeganie powyższych przepisów" – podaje portal wp.pl.

O temperaturach w pomieszczeniach mieszkalnych mówią również zapisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według przepisów zawartych w rozdziale 4 "minimalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniach, wynosi +20 stopni Celsjusza dla pokoi, kuchni, przedpokojów oraz +24 stopnie dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi bez odzieży, czyli łazienek".

To rozporządzenie nie dotyczy natomiast właścicieli i lokatorów mieszkań, wskazuje jedynie warunki techniczne, które powinny spełniać budynki mieszkalne. "Wiele spółdzielni określa jednak jasno temperaturę minimalną, która powinna panować w mieszkaniach znajdujących się w budynkach zrzeszonych we wspólnocie" – dodaje wp.pl

MP

Czytaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj42 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka