Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa. Fot. PAP/Adam Warżawa
Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa. Fot. PAP/Adam Warżawa

Podsłuchali Kaczyńskiego. „Wałęsa jest dowodem na istnienie Pana Boga”

Redakcja Redakcja Lech Wałęsa Obserwuj temat Obserwuj notkę 159
W miniony piątek działalność rozpoczęła Akademia Prawa i Sprawiedliwości. Inauguracyjny wykład wygłosił prezes partii Jarosław Kaczyński. Poświęcił go historii konfliktów politycznych w III RP. Media dopiero teraz dotarły do nagrań z wydarzenia.

Wykłady w ramach Akademii PiS zostały pogrupowane w trzy bloki: „Skąd jesteśmy?”, „Dokąd zmierzamy?” oraz trzeci dotyczący problematyki prawnej. Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, aż do czerwca przyszłego roku.

Polecamy:

Skazany w aferze podsłuchowej odpowiada Tuskowi. W tle wpływy Rosjan

Lis broni Stuhra. "Potknięcie wywołało ekstazę propagandzistów"

Akademia PiS. TVN24 zdobył nagranie z wykładem Kaczyńskiego

We wtorek TVN24 zdobył nagrania z sali, łącznie z wykładem Jarosława Kaczyńskiego zatytułowanym „Spory z czasów III RP”.

– Po wyborach rozpoczęła się operacja, związana z pomysłem, żeby w Polsce była demokracja, ale bez partii politycznych. (...) Lewica laicka liczyła na przejęcie władzy w Polsce poprzez Komitet Obywatelski – mówił Kaczyński.

– Dla ludzi młodszych najlepiej będzie wyjaśnić to środowisko, odwołując się do „Gazety Wyborczej”. Oczywiście nie w stanie dzisiejszym, oszalałej sekty lewackiej. Oni wtedy może gdzieś w głębi duszy to mieli, ale dobrze to ukrywali – dodał.

Kaczyński o Wałęsie

Prezes PiS w trakcie swojego wykładu niemało miejsca poświęcił Lechowi Wałęsie.

– Wałęsa pracował godzinę dziennie, bo jego kwalifikacje intelektualne były nie tak złe jak dzisiaj. Ale takie, jakie były, przy połączeniu z jakąś taką intuicją polityczną… Często mówię, że Wałęsa jest dowodem na istnienie Pana Boga. By człowiek o takim poziomie miał jednocześnie w pewnej dziedzinie tak ewidentne zdolności, to bez Pana Boga się nie da wyjaśnić – stwierdził Kaczyński. Te słowa rozbawiły publiczność.

Prezes PiS dodał, że to on „forsował Wałęsę”, bo jego brat, „który znał go lepiej” był przeciwnikiem przewodniczącego Solidarności.

– Należał do tych, którzy uważali, że w żadnym razie nie da się go okiełznać i ma on koncepcję inną, niż nam się wydaje. To się niestety później potwierdziło – powiedział Kaczyński. Dodał, że Wałęsa mu ufał i dał mu „cały zapas jego podpisów in blanco”, więc Kaczyński mógł sobie podpisywać „co tylko chciał”.

Czym jest Akademia PiS?

Podczas kolejnych zjazdów wśród prelegentów znajdą się m.in. premier Mateusz Morawiecki, który będzie mówił o polityce rządu, zwłaszcza gospodarczej; wicepremier Henryk Kowalczyk - o kwestiach rolniczych; szefowa MRiPS Marlena Maląg - o kwestiach społecznych, prezes Orlenu Daniel Obajtek o gospodarce.

Akademia PiS jest skierowana do parlamentarzystów ugrupowania, przedstawicieli Forum Młodych PiS, a także samorządów. 

KW

Czytaj dalej:

Awantura o pytanie Piaseckiego do posłanki PO. Giertychowi puściły nerwy

Unia chce ścigać Rosję za zbrodnie. Oto fragment konkluzji ze szczytu

Tajemniczy dron w Norwegii. Sytuacja była naprawdę niebezpieczna

Zamieszanie z lotem Błaszczaka do Korei. MON reaguje: to usterka samolotu

Rosjanie rabują, co się da przed nadejściem kontrofensywy Ukraińców. Panika dowództwa

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj159 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka