Jeff Bezos oświadczył, że planuje rozdać większość swojego majątku na cele charytatywne. (fot. Twitter/@PopBase)
Jeff Bezos oświadczył, że planuje rozdać większość swojego majątku na cele charytatywne. (fot. Twitter/@PopBase)

Szef Amazona rozda swój majątek na cele charytatywne, firma zwolni 10 tys. pracowników

Redakcja Redakcja Charytatywność Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Założyciel Amazona Jeff Bezos, w ekskluzywnym wywiadzie dla CNN wyznał, że planuje oddać większość swojego majątku o wartości 124 miliardów dolarów na cele charytatywne, w tym m. in. na walkę ze zmianami klimatycznymi i wspieranie ludzi, którzy "mogą zjednoczyć ludzkość w obliczu głębokich podziałów społecznych i politycznych".

Bezos, mimo, że jego deklaracja nie zawierała zbyt wiele konkretów, po raz pierwszy ogłosił, że zamierza rozdać większość swojego majątku. Krytycy zarzucali szefowi Amazona, że nie podpisał Giving Pledge, czyli obietnicy setek najbogatszych ludzi świata, że większość swojego majątku przekaże na cele charytatywne.

Bezos z wywiadem dla CNN

W sobotniej rozmowie z Chloe Melas z CNN, Bezos przemawiając wraz ze swoją partnerką, dziennikarką Lauren Sánchez, powiedział, że para "buduje możliwości, aby być w stanie rozdać te pieniądze". Zapytany bezpośrednio przez CNN, czy zamierza przekazać większość swojego majątku w ciągu swojego życia, Bezos powiedział: "Tak, mam zamiar".

Bezos powiedział, że on i Sánchez zgodzili się na ich pierwszy wspólny wywiad, aby pomóc rzucić światło na ustanowioną przez nich w 2019 roku nagrodę Courage and Civility Award, przyznaną w tym roku artystce Dolly Parton. Wcześniej para przyznała ją szefowi kuchni Jose Andrés, który wydał znaczną część otrzymanych pieniędzy na przygotowanie posiłków dla Ukraińców, oraz gospodarzowi w stacji CNN, Vanowi Jonesowi. 

Jeff Bezos wyjaśnił, że to, co łączy osoby, które otrzymały nagrodę Courage and Civility Award, to ich zdolność do łączenia wielu ludzi w celu podjęcia dużych wyzwań.

— Po prostu czuję się zaszczycony, że mogę być częścią tego, co robią dla tego świata — powiedział Bezos w CNN.

Jak Jeff Bezos rozdzieli swój majątek?

Jak podkreśła CNN, największym wyzwaniem dla Bezosa i Sanchéz ma być ustalenie, jak rozdzielić majątek właściciela Amazonu. Na ten moment Bezos odmówił wskazania konkretnego procentu lub podania konkretnych szczegółów dotyczących tego, w jaki sposób wydany zostanie jego dorobek. Bloomberg Billionaires Index zwraca uwagę, że Bezos jak dotąd powstrzymał się od określenia docelowej kwoty, którą chciałby przekazać na cele charytatywne w ciągu swojego życia.

W ciągu 10 lat Bezos przeznaczył 10 miliardów dolarów na Bezos Earth Fund, organizacji walczącej ze zmianami klimatu, której jednym z priorytetów jest zmniejszenie śladu węglowego cementu i stali budowlanej oraz skłonienie regulatorów finansowych do uwzględnienia ryzyka związanego z klimatem.

Bezos, mimo, że w 2021 ustąpił z roli dyrektora generalnego Amazona, nadal jest zaangażowany w ekologizację firmy. Wcześniej zobowiązała się ona do zmniejszenia swojego śladu węglowego do 2040 roku zgodnie z zasadami paryskiego porozumienia klimatycznego.

Wielkie zwolnienia w Amazonie

W niedzielę Reuters, powołując się na "The New York Times" przekazał, że w Amazon.com Inc ma dojść do zwolnienia około 10 tysięcy pracowników na stanowiskach korporacyjnych i technologicznych.

– Redukcja etatów rozpocznie się od razu — informuje agencja.

Media informują, że prace stracą przede wszystkim osoby pracujące przy urządzeniach firmy, np. przy asystencie głosowym – Alexie. Cięcia obejmą też pracowników z działu detalicznego i HR.

Kilka tygodni temu Amazon alarmował, że tegoroczny sezon świąteczny nie będzie tak dochodowy, jak zwykle, co związane jest z nieustannie rosnącymi cenami.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że z końcem 2021 roku w Amazonie pracowało 1,6 mln osób. Spółka zapowiedziała, że w następnych miesiącach nie będzie zwiększać zatrudnienia wśród pracowników korporacyjnych.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo