Inflacja w Polsce najwyższa od 26 lat, zaskakująco duży wzrost PKB. GUS podał dane

Cukier, mąka, tłuszcze, jaja, mleko - to drożeje najbardzie, fot. Pixabay
Cukier, mąka, tłuszcze, jaja, mleko - to drożeje najbardzie, fot. Pixabay
Inflacja w Polsce w październiku wyniosła 17,9 proc. w ujęciu rocznym. We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał ostateczne dane za zeszły miesiąc. Odczyt flash wynosił również 17,9 proc. Miesiąc wcześniej było to 17,2 proc.

Najbardziej drożała energia i żywność

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym miesiącu najbardziej drożała energia i żywność. Jak wskazał Narodowy Bank Polski w poniedziałkowym raporcie o inflacji, w IV kwartale roku wzrost cen tej drugiej grupy towarów sięgnie 22,1 procent. W samym październiku inflacja cen żywności w ujęciu rocznym wyniosła natomiast 22 proc. według odczytu GUS.

Do jednocyfrowego poziomu inflacja cen żywności ma powrócić najwcześniej w przyszłym roku. Rząd planuje utrzymać zerowy VAT na żywność nawet po zniesieniu ulg tarczy antyinflacyjnej.

Grupa "użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii" odnotowała wzrost cen o 28,7 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku. Mocno zdrożały też usługi oferowane przez restauracje i hotele. W tym sektorze wzrost cen 18,5 proc. rok do roku. Ceny transportu wzrosły natomiast o 17,3 procent. 

Wskaźnik inflacji CPI mamy na poziomie najwyższym od grudnia 1996 roku. Zgodnie z nową projekcją NBP inflacja w przyszłym roku ma być nadal dwucyfrowa i przekraczać 13 proc.

Cukier, mąka, tłuszcze i mleko - to drożeje najbardziej

Jeśli chodzi o samą żywność, to najmocniej wciąż drożeje cukier. W październiku cukier był średnio o 97,8 proc. droższy niż przed rokiem. Na drugim miejscu jest mąka - jej ceny wzrosły o 45,4 proc. rok do roku, na trzecim tłuszcze roślinne (olej) - o 44,4 proc. i mięso drobiowe - o 42,3 proc. Silnie wciąż drożeje mleko - o 36,8 proc. rok do roku i masło - o 33,0 proc. Zresztą mleko i produkty mleczne (jogurt, śmietana, napoje i desery mleczne), a także masło, bardzo drożeją także w ujęciu miesięcznym - o odpowiednio: 5,2 proc., 4,4 proc. i 3,8 proc. W skali miesiąca widać też skok cen jaj - aż o 7,5 proc.

Zaskakująco duży wzrost PKB

Natomiast PKB Polski w III kwartale 2022 roku wzrósł o 3,5 proc. rdr wobec wzrostu o 5,8 proc. rdr w II kw. 2022 r. - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w III kw. o 0,9 proc.

Oznacza to, że w III kwartale udało się uniknąć tzw. technicznej recesji, czyli sytuacji, w której PKB spada dwa kwartały z rzędu.
W II kwartale gospodarka skurczyła się bowiem o 2,1 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem. W ujęciu rocznym wzrost PKB wyniósł wówczas 5,8 proc.

Ekonomiści szacowali, że w III kw. 2022 r. PKB wzrósł o ok. 3 proc. rdr.

GUS podał dziś jedynie dane wstępne, bez struktury wzrostu gospodarczego. Pełne dane o PKB w III kw. GUS poda 30 listopada.

ja

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj86 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka