Demolka w Niderlandach. Długo "świętowano" po meczu Maroko-Belgia

Amsterdam, Niderlandy, zamieszki po meczu Belgia - Maroko. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Amsterdam, Niderlandy, zamieszki po meczu Belgia - Maroko. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Do zamieszek i starć z siłami porządkowymi doszło w niedzielę po południu i wieczorem w stolicy Belgii, Brukseli, oraz trzech miastach Holandii po meczu Maroko-Belgia na mistrzostwach świata w Katarze. Młodzież niszczyła sklepy i samochody, atakowała także policjantów, którzy użyli armatek wodnych i gazu łzawiącego.

W Brukseli, przede wszystkim w dzielnicy Molenbeek, mieszka duża społeczność marokańska.

Demolka w Brukseli

Jeszcze podczas meczu kibice marokańskiej drużyny wybijali witryny sklepowe i rzucali petardami w samochody lub je podpalali, a później zaatakowali także policjantów.

Polecamy:

Jak powiedziała rzeczniczka stołecznej policji, niektórzy z kibiców byli uzbrojeni w pałki. "Jedna z odpalonych przez nich petard raniła w twarz dziennikarza" - poinformowała rzeczniczka.

Armatki wodne i gaz na ulicach

Policja zablokowała okoliczne ulice i zamknęła stacje metra, aby uniemożliwić rozszerzanie się zamieszek. Poprosiła także mieszkańców o unikanie centrum miasta, aby umożliwić służbom wykonywanie swojej pracy.

Siły porządkowe użyły przeciwko agresywnym kibicom armatek wodnych i gazu łzawiącego, zatrzymano kilkanaście osób. Spokój udało się przywrócić dopiero wieczorem, około godz. 19.

Zamieszki w holenderskich miastach

Wieczorem zamieszki wybuchły z kolei w trzech holenderskich miastach. W Rotterdamie około 500 kibiców, głównie pochodzenia marokańskiego, zaatakowało policjantów petardami i butelkami. Podczas starć rannych zostało dwóch policjantów. Zatrzymano tam kilka osób. Kilkanaście kolejnych policja zatrzymała w Amsterdamie i Hadze, gdzie również doszło do zamieszek z udziałem kibiców marokańskiej drużyny.

Porządek na ulicach trzech holenderskich miast udało się przywrócić policji dopiero w późnych godzinach wieczornych. 

Amsterdam-West, Amsterdam, Niderlandy, Holandia, mecz Maroko-Belgia, Salon24.pl
Zamieszki w Amsterdamie (Niderlandy) po meczu Maroko - Belgia. Fot. PAP/EPA/NICKELAS KOK

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka