Zmarł Józef Skwark. Tą jedną rolą zapisał się w historii kina

Józef Skwark zmarł w wieku 84 lat. Fot. TVP
Józef Skwark zmarł w wieku 84 lat. Fot. TVP
Nie żyje Józef Skwark – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i reżyser teatralny, któremu ogólnopolską rozpoznawalność i sympatię publiczności przyniosła główna rola Adasia Cisowskiego w filmie „Szatan z siódmej klasy” z 1960 roku. Miał 84 lata.

Józef Skwark - życiorys

Józef Skwark w 1961 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, a w 1979 na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W teatrze zadebiutował 19 listopada 1960 roku rolą Puka w spektaklu Sen nocy letniej, wystawionej na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi.

W późniejszym okresie poświęcił się przede wszystkim teatrowi, także jako reżyser. W latach 1969–1976 zagrał w trzynastu spektaklach Teatru Telewizji.

W ciągu swej całej kariery artystycznej pracował jako aktor, reżyser i dyrektor artystyczny w kilkunastu teatrach, m.in. w Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie, Białymstoku, Toruniu i Koszalinie.

W 1995 roku otrzymał Srebrną Maskę, nagrodę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, z okazji 50-lecia sceny.

Zagrał Adasia Cisłowskiego w "Szatanie z siódmej klasy"

Jako student zagrał główną rolę Adasia Cisłowskiego w komedii sensacyjnej dla dzieci i młodzieży "Szatan z siódmej klasy" i ta rola przyniosła ogromną popularność jemu oraz Poli Raksie.

;Jedne ze swoich ostatnich ról zagrał w serialach "Wojenne Dziewczyny" i "Na Sygnale". Aktor zmarł w Warszawie.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura