30. Targi Książki Historycznej pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Źródło: Twitter/IPN, PAP/Radek Pietruszka
30. Targi Książki Historycznej pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Źródło: Twitter/IPN, PAP/Radek Pietruszka

Antysemickie treści na prestiżowych targach książki. Patronat prezydenta Dudy

Redakcja Redakcja Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 107
W Warszawie odbyły się Targi Książki Historycznej. Patronem wydarzenia był prezydent Andrzej Duda, a współorganizował je Instytut Pamięci Narodowej. Co ciekawe, swoje książki na targach promowało wydawnictwo 3DOM. – Uważam to za skandal, bo to wydawnictwo przekracza granice wolności słowa – tłumaczył w rozmowie z WP dr hab. Rafał Pankowski z Collegium Civitas.

Targi pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy 

W dniach 24-27 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbywały się 30. Targi Książki Historycznej. Organizatorami targów był Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich – Oddział Mazowiecki. Targi Książki Historycznej zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

"Jako Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy występujemy w roli współorganizatora. Nie mogło nas zabraknąć, jako największego wydawnictwa historycznego w Polsce. W ofercie instytutu mamy ponad 950 tytułów książek. Zaprosiliśmy 15 autorów, którzy przez cztery dni będą spotykać się z czytelnikami. Będą dyskusje, może i polemiki. Ponadto przygotowaliśmy dziewięć obszernych paneli dyskusyjnych z udziałem historyków i autorów" – mówiła dyrektorka wydawnictwa IPN, Karolina Imianowska.

Kontrowersyjne wydawnictwo na Targach Książki Historycznej 

Podczas 30. edycji Targów Książki Historycznej zaprezentowały się 182 wydawnictwa. Uwagę mediów przykuło natomiast jedno z nich - częstochowskie wydawnictwo 3DOM. Reklamuje się ono jako "najbardziej niepoprawne politycznie" wydawnictwo w Polsce, a szefem firmy jest Tomasz Stala, autor m.in. wywiadu-rzeki z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem. 

3DOM jest uznawane za wydawnictwo, które promuje kontrowersyjne treści. "W książkach dystrybuowanych przez nich znajdziemy np. takie cytaty: +żydzi mieszkający w krajach chrześcijańskich i obok narodów chrześcijańskich, są elementem wysoce niepożądanym. Są oni tym, czym obce ciało w organizmie+" – wskazuje WP. 

"To skandal". Oburzenie po targach 

Socjolog Rafał Pankowski, profesor Collegium Civitas w Warszawie oraz współzałożyciel Stowarzyszenia "Nigdy Więcej" uważa za skandaliczny fakt, że wydawnictwo 3DOM było obecne na zakończonych w niedzielę Targach Książki Historycznej w Warszawie.

– Te targi odbywały się pod patronatem Prezydenta Dudy, a współorganizował je IPN. To jest prestiżowa impreza, odbywająca się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim. I 3DOM było jednym z oficjalnych wystawców właśnie ze swoimi antysemickimi książkami, choćby o tzw. mordzie rytualnym czy mędrcach Syjonu – tłumaczy w rozmowie z WP socjolog. 

– Uważam to za skandal, bo to wydawnictwo wyraźnie przekracza granice wolności słowa. A tymczasem nie dość, że ich działalność pozostaje bezkarna, to jeszcze jest eksponowana na prestiżowych targach. Myślę, że to powinien być problem dla urzędu Prezydenta RP, skoro wykorzystano jego autorytet do promocji targów – dodaje profesor Collegium Civitas. 

Swoje oświadczenie w tej sprawie wydało również Środkowoeuropejskie Biuro Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego, które "nie może zrozumieć, jak to możliwe, że podczas wydarzenia organizowanego przez tak poważne instytucje, pojawiają się publikacje antysemickie". 

"Nie może być przyzwolenia na propagowanie antysemickich treści w przestrzeni publicznej, w szczególności w ramach imprez o charakterze edukacyjnym" – pisze Komitet w oświadczeniu. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura