Kaczyński o lekarzach: Pogoń za pieniądzem w tym środowisku jest przesadna

Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Lech Muszyński
Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Lech Muszyński
Pogoń za pieniądzem w tym środowisku jest przesadna i trzeba coś z tym zrobić - mówił w niedzielę o lekarzach prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Nowej Soli.

Kaczyński o problemach służby zdrowia

Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Nowej Soli (Lubuskie) mówił o problemach służby zdrowia. – Myśmy prawie podwoili wydatki na służbę zdrowia – podkreślił. Jak dodał, zarobki są bardzo zróżnicowane.

Polecamy:

– Są lekarze, którzy zarabiają całkiem przeciętnie, ale jest i tak, że niektórzy zarabiają bardzo, bardzo dużo – zauważył prezes PiS. – Nie miałbym z tego powodu pretensji, gdyby służba zdrowia działała tak, jak powinna działać – podkreślił.

Kaczyński krytykuje SOR-y

Prezes PiS zaznaczył, że aby zostać lekarzem trzeba uczyć się co najmniej 10 lat. – Niech te płace będą nawet bardzo wysokie, szczególnie jeśli chodzi o tych doświadczonych lekarzy, a doświadczenie jest ogromnie ważne w medycynie – dodał. – W zamian za to musi być dobra służba zdrowia. A ja ciągle dowiaduje się o przypadkach skandalicznych, jeżeli chodzi o działania służby zdrowia – mówił Kaczyński. Jako przykład podał SOR-y i wielogodzinne oczekiwania na wizytę.

Kaczyński mówił także o przypadku przedwczesnej śmierci, gdzie przeprowadzono źle badania. –Ponieważ łączyły się z niewielkim bardzo niebezpieczeństwem to zakończyło się śmiercią tej pani – powiedział. – Pogoń za pieniądzem w tym środowisku jest jednak przesadna i będzie trzeba coś z tym zrobić – stwierdził prezes PiS.

"Poczucie odpowiedzialności za pacjenta"

Jak dodał, przy wspomnianym wcześniej badaniu i zabiegu mówiono mu, że wystarczy mieć pewną ręką. Zaznaczył, że kiedy dopytywał, czemu drżą ręce, to oczekiwał odpowiedzi dotyczącej nadużywania alkoholu. A usłyszałem, że dlatego, że lekarze mają po kilka etatów - mówił. – Ja nic nie mam przeciwko temu, żeby lekarz na jednym etacie świetnie zarabiał, ale lekarz musi być przede wszystkim w szpitalu rano, kiedy zaczyna pracę, do tego momentu, kiedy formalnie ją kończy, czyli do popołudnia, a jak trzeba to dłużej – podkreślił. – Wiecie państwo, że tak nie jest – dodał. – Musi mieć to poczucie odpowiedzialności za pacjenta – zaznaczył Kaczyński.

– Lekarz jest człowiekiem nie tylko pewnego zawodu, ale także pewnej misji – zauważył lider PiS.

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj93 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka