Eksplozja gazu w domu w Ustroniu. Pod gruzami mogą być dwie osoby

Wybuch gazu w domu w Ustroniu. Źródło: Facebook/Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego
Wybuch gazu w domu w Ustroniu. Źródło: Facebook/Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego
W niedzielę doszło do wybuchu w jednym z jednorodzinnych budynków mieszkalnych w Ustroniu. W akcji ratunkowej uwolniono spod gruzów kobietę. Według strażaków w rumowisku mogą znajdować się jeszcze dwie osoby.

Wybuch w domu w Ustroniu 

W jednym z domów jednorodzinnych około godz. 10:00 w Ustroniu (woj. śląskie) doszło do wybuchu gazu.

Ze wstępnych informacji straży pożarnej wynika, że jedna osoba została wyciągnięta z budynku.

- Akcja ratunkowa jest w toku. Wyciągnięta została jedna osoba – kobieta w starszym wieku, która została odtransportowana do szpitala. Prawdopodobnie w budynku mogą się znajdować jeszcze dwaj dorośli mężczyźni, ale nie mogę jednoznacznie stwierdzić, że jest to ostateczna liczba – powiedział burmistrz Ustronia Przemysław Korcz.

Jak dodał, kobieta była przytomna. - Była w stanie podać własne imię i nazwisko – powiedział Korcz. Poszkodowana miała urazy głowy.

Poszukiwani to mężczyźni w wieku około 60 lat.

Rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa poinformował, że trwa akcja ratownicza. Na miejscu pracuje około 30 zastępów straży pożarnej. Psy tropiące szukają uwięzionych pod gruzami ludzi. Dom jest poważnie uszkodzony.

Na zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych widać dym nad zniszczonym budynkiem.

Strażacy wynieśli butle z gazem

Burmistrz mówił, że dach jest zawalony. Stoi jedna ściana szczytowa. Część zabudowania jest zrównana z ziemią.

- W budynku miało mieszkać w sumie dziewięć osób; dwie w jednym mieszkaniu, siedem w drugim. Poszukujemy pod gruzami jeszcze dwóch osób. Pozostali mieszkańcy mieli być poza budynkiem w chwili wybuchu – wskazał Michał Pokrzywa.

Wśród osób, które przebywały poza domem, była między innymi kobieta z dzieckiem. "Obecnie są w bezpiecznym miejscu" – wskazał burmistrz Korcz.

Burmistrz Korcz powiedział, że w ten rejon nie prowadziła linia gazowa. "Być może doszło do eksplozji butli z gazem, ale trudno w tej chwili to powiedzieć" – mówił.

Michał Pokrzywa dodał, że już podczas akcji gaśniczej doszło do mniejszego wybuchu. - Nie wiemy, co było jego przyczyną. Strażacy wynieśli już stamtąd siedem butli z gazem – powiedział.

Burmistrz Ustronia odwołał zaplanowane na popołudnie wydarzenia towarzyszące uroczystemu zapaleniu drugiej świecy adwentowej na rynku, w tym rozświetlenie choinki.

Wybuch gazu w domu w Szczyrku 

W niedzielę mija dokładnie trzecia rocznica od wybuchu gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku. Wówczas w tragedii zginęło osiem osób, w tym czworo dzieci. 

W akcji uczestniczyło ponad dwieście osób. Była ona bardzo wymagająca z uwagi na trudne warunki atmosferyczne, eksplozję, pożar, towarzyszący mu dym i ograniczone możliwości dotarcia do ofiar – strażacy musieli przebierać gruzowisko ręcznie. 

Przyczyną katastrofy w Szczyrku było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas wykonywanych robót. 

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości