Protest pod siedzibą RPO. fot. Dorota Spyrka/Twitter
Protest pod siedzibą RPO. fot. Dorota Spyrka/Twitter

Rzecznik Praw Obywatelskich wydał oświadczenie po zwolnieniu Machińskiej

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wydał oświadczenie, w którym tłumaczy odwołanie ze stanowiska swojej zastępczyni, Hanny Machińskiej.

RPO odwołał zastępcę. Protesty w Warszawie

Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, zwolnił dr Hannę Machińską z funkcji swojego zastępcy. Była wiceszefowa RPO wstawiała się za protestującymi wyborcami opozycji na antyrządowych wiecach, a także pomagała imigrantom na granicy z Białorusią. Pod siedzibą RPO w Warszawie odbył się protest. Przeciwnicy decyzji Wiącka domagają się bezpośredniego spotkania z nim i przywrócenia Machińskiej do pracy. 

Późnym popołudniem na stronie Biura RPO pojawiło się oświadczenie, w którym Rzecznik tłumaczy decyzję o odwołaniu Machińskiej.

Oświadczenie RPO po zwolnieniu Machińskiej

"Decyzja RPO Marcina Wiącka o odwołaniu z dniem 31 grudnia 2022 r. dr Hanny Machińskiej ze stanowiska Zastępcy RPO wzbudziła zainteresowanie opinii publicznej. Rzecznik pragnie podkreślić, że wysoko ocenia dorobek i dotychczasową współpracę z dr Hanną Machińską. Wniosła ona niezwykle ważny wkład w działalność urzędu, przyczyniła się do umacniania jego autorytetu i społecznego zaufania. Miedzy innymi poprzez bezpośrednie interwencje w miejscach zdarzeń, wszędzie tam gdzie mogło dojść do łamania praw człowieka i praw obywatela. Zawsze wykazywała się przy tym wielką wrażliwością i wysokimi kompetencjami, potrafiła też współpracować z organizacjami społecznymi" - czytamy.

Dalej Rzecznik tłumaczy, że decyzja o odwołaniu dr Hanny Machińskiej z dotychczasowego stanowiska związana jest tylko i wyłącznie z nowymi wyzwaniami, które stoją przed Biurem RPO.

"Dlatego stara się dostosować skład osobowy i strukturę organizacyjną współpracujących z nim ekspertów do zmieniających się potrzeb i zadań. Tak postępowali dotychczas wszyscy Rzecznicy w trakcie swoich kadencji. Należy dodać, że zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich RPO może posiadać tylko trzech zastępców" - informuje Biuro RPO.

"Rzecznik, wraz z całym Biurem RPO, wyraża głęboką wdzięczność dr Hannie Machińskiej za wielkie zaangażowanie i atmosferę, którą tworzyła w relacjach ze współpracownikami. Dziękuje organizacjom społecznym i ruchom ulicznym za to, że wspierały i wspierają naszą wspólną walkę o wyższe standardy dotyczące praw człowieka i poszanowania dla ludzkiej godności. W tym zakresie, bardzo liczymy też na możliwość dalszego korzystania z doświadczenia i ogromnej, eksperckiej wiedzy dr Hanny Machińskiej" - zakończono.

SW

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo