Bunt w RPO. Wiącek traci ekspertów po odwołaniu zastępczyni

Pracownicy Komisji Ekspertów złożyli rezygnacje. To efekt decyzji RPO o zwolnieniu zastępczyni Hanny Machińskiej. (fot. PAP)
Pracownicy Komisji Ekspertów złożyli rezygnacje. To efekt decyzji RPO o zwolnieniu zastępczyni Hanny Machińskiej. (fot. PAP)
Wojciech Klicki z Komisji Ekspertów oznajmił, że wszyscy jej członkowie, którzy zajmowali się sprawami przestrzegania praw obywatelskich przy RPO złożyli w piątek rezygnacje. To kolejne osoby, które ustąpiły po odwołaniu Hanny Machińskiej z funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zastępczyni RPO zwolniona

W tym tygodniu doktor Hanna Machińska została zwolniona ze swoich obowiązków jako zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Jej miejsce zajmie doktor habilitowany Wojciech Brzozowski – kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Decyzja ta była zaskoczeniem m. in. dla ekspertów działających przy Krajowym Mechanizmie Prewencji Tortur, którzy w związku z odwołaniem zastępczyni złożyli rezygnacje. Po decyzji Rzecznika Praw Obywatelskich zorganizowany został protest.

Komisja Ekspertów rezygnuje

W piątek Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon, poinformował, że z pracy przy biurze RPO Komisji Ekspertów do spraw przestrzegania praw obywatelskich zrezygnowali wszyscy jej członkowie.

Pod dokumentem z 9 grudnia, które informuje Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka podpisał się Klicki w imieniu pozostałych członków: Jacka Cichockiego, Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, Tomasza Borkowskiego, Barbary Grabowskiej-Moroz, Piotra Gąciarka, Agnieszki Grzelak, Piotra Kładocznego, Dariusza Korneluka, Radosława Kujawy, Piotra Niemczyka, Mikołaja Pietrzaka i Adama Rapackiego.


Czym jest Komisja Ekspertów?

Do pierwszego spotkania Komisji Ekspertów ds. przestrzegania praw obywatelskich w działaniach służb specjalnych doszło 28 października 2019 roku. Według biura RPO ma ona na celu "opracowanie standardów przestrzegania praw obywatelskich w działalności służb uprawnionych do podejmowania czynności operacyjno-rozpoznawczych (służby specjalne i policyjne)".

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo