Jason Derulo podczas "Sylwestra Marzeń" w 2021 roku.
Jason Derulo podczas "Sylwestra Marzeń" w 2021 roku.

Ile biorą artyści za sylwestrowe koncerty. Gigantyczne kwoty dla wykonawców z zagranicy

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Portal Wirtualnemedia.pl przyjrzał się gażom artystów za występy podczas "Sylwestra Marzeń" w TVP i "Sylwestrowej Mocy Przebojów" w Polsacie. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł serwis wynika, że początkujący artyści, promowani przez TVP nie zarabiają na koncercie dla publicznego nadawcy ani złotówki. Z kolei średnie wynagrodzenia dla znanych i uznanych wykonawców to około 60 tys. zł w TVP i 45 tys. zł w Polsacie. Niektóre polskie gwiazdy podczas sylwestrowej nocy zarobić mogą nawet 100 tys. zł. Melanie C za swój występ dostać miała około miliona zł.

Ile zarabiają artyści występujący na "Sylwestrze Marzeń"?

Menadżer jednego z piosenkarzy, który ma wystąpić na "Sylwestrze Marzeń" odniósł się do kwestii jego wynagrodzenia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl

— Wszystko zależy od tego, ile razy „mój” artysta ma się pojawić na scenie, jak daleko musi przyjechać, a także jaki miał rok — powiedział.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Jason Derulo, który wystąpił w Zakopanem w zeszłym roku, zażądać miał około miliona zł. Nie ujawniono jednak, czy TVP zapłaciło mu taką kwotę. Faktem jest jednak, że wówczas artysta był na topie i z pewnością mógł przebierać w ofertach, stąd też wątpliwym jest, że wokalista zszedł poniżej tej kwoty.

Polskie gwiazdy biorą mniej

Jak wskazuje portal, znacznie mniej zarabiają inne gwiazdy. Dla przykładu, Maryla Rodowicz za swoje coroczne występy w Zakopanem zarabiać miała między 100 a 150 tys zł. Podobne stawki ma Beata Kozidrak (ok. 150 tys. zł) i Doda (100 tys. zł).

Stawki dyktowane są również tym, czy wykonawca miał dobry, obfity w przeboje rok. Przykładowo Cleo, za występ na "Sylwestrowej Mocy Przebojów" w Polsacie rok temu zarobić miała 70 tys. zł. Z kolei rok wcześniej jej stawka była znacznie niższa i oscylowała wokół 30 tys. zł.

— Proszę tylko pamiętać, że to nie są pieniądze wyłącznie dla artysty. Opłaca z nich zespół i swoją ekipę techniczną, która ustawia na scenie każdy parametr — powiedział menadżer jednego z zespołów w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Sławomir i Kajra za swój występ podczas sylwestra w TVP dostać mają (według nieoficjalnych informacji) 100 tys. zł. W 2019 roku, według doniesień "Super Expressu", stawka autora "Miłości w Zakopanem" wynosiła 85 tys. zł.

Informatorzy z TVP przekazali, że Zenek Martyniuk z zespołem Akcent na "Sylwestrze Marzeń" zarobić mają około 100 tys. zł (tyle samo co rok wcześniej). W 2020 roku wystąpili za połowę tej stawki, zaś w 2019 – za około 70 tys. zł.

Ponad milion złotych dla Melanie C?

Znacznie więcej zarabiają gwiazdy z zagranicy. Artyści światowego formatu, jak na przykład Melanie C (która finalnie zrezygnowała z występu na imprezie TVP), mogą domagać się nawet ponad miliona zł. Telewizja Polska zasłania się jednak tajemnicą handlową i nie wiadomo, czy tyle faktycznie management artystki.

— Teraz możliwe jest, że Melanie C zapłaci karę umowną za zerwanie kontraktu. Może chodzić o jakieś 100-150 tys. zł — mówią portalowi Wirtualnemedia.pl informatorzy z TVP.

Owiana tajemnicą jest również stawka dla gwiazdy, która ma zastąpić Melanie C. 

— Jeśli prawdą jest, że jest już dogadany z nią kontrakt, to w porządku: prawdopodobnie zostanie ogłoszona w czwartek, najpóźniej w piątek. Jeśli jednak wciąż trwają negocjacje, może w obliczu nowej sytuacji podbić znacznie stawkę — mówi osoba z TVP.

Sylwestrowa noc w telewizji

TVP2 po raz kolejny organizuje "Sylwestra Marzeń" w Zakopanem. Na imprezie pojawić się mają m. in. Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Viki Gabor, Golec uOrkiestra, Maja Hyży, Marina Łuczenko-Szczęsna, Sławomir i Kajra, Kasia Moś, Sara James, Jan Majewski, Felivers, Staszek Karpiel-Bułecka, Kapela Ciupaga czy Kuba Szmajkowski.

Z kolei na konkurencyjnej imprezie organizowanej przez telewizję Polsat wystąpi Michael Patrick Kelly (ex Kelly Family), a oprócz niego Doda, Cleo, Maryla Rodowicz, Beata Kozidrak i Bajm, Feel, LemON, Enej, Lady Pank, Big Cyc, Michał Wiśniewski, Ralph Kaminski i Dawid Kwiatkowski.

RB

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura