Prezydent Andrzej Duda odniósł się do kwestii KPO i jego projektu zmian w SN. (fot. Facebook)
Prezydent Andrzej Duda odniósł się do kwestii KPO i jego projektu zmian w SN. (fot. Facebook)

Kto jest odpowiedzialny za impas ws. KPO? Andrzej Duda pisze wprost

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 85
We wtorek prezydent Andrzej Duda opublikował na Twitterze nowe wpisy odnoszące się do kwestii KPO i zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. — Niestety, wielomiesięczna zwłoka w Sejmie i zmiany w ustawie doprowadziły do impasu — napisał prezydent.

Wymiana zdań między prezydentem a Waldemarem Budą

W poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda odniósł się do wypowiedzi ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, w których ocenił, że "prezydent nie powiedział że jest przeciwny ustawie, tylko powiedział: nie podpiszę ustawy takiej a takiej".

— Nie wiem od kogo Pan Minister Buda czerpie takie informacje ale są one nieprawdziwe i w swojej wypowiedzi niestety mija się z prawdą — odparł prezydent.

Duda o "wielomiesięcznej zwłoce w Sejmie"

We wtorek prezydent Andrzej Duda ponownie odniósł się do tematu i opublikował na Twitterze wpisy, w których opisał kwestię jego projektu zmian w Sądzie Najwyższym.

— Wobec dyskusji toczonej przez polityków różnych opcji, przypominam, że w lutym 2022 przygotowałem projekt zmian w SN, który miał przychylność KE. Był więc kompromis i potem akceptacja KPO. Niestety, wielomiesięczna zwłoka w Sejmie i zmiany w ustawie doprowadziły do impasu — wyjaśnił Duda.

Nowy projekt rządu

W kolejnym wpisie Andrzej Duda podkreślił, że obecnie rząd stworzył nowy projekt, który mógłby osiągnąć kompromis z KE w sprawie KPO.

— Teraz jest nowy rządowy projekt. Pytania podstawowe, czy jest zgodny z Konstytucją i czy jest dla niego większość sejmowa(?). Jeśli nie, sprawa jest bezprzedmiotowa. Jeśli większość jest, niech najpierw zostanie uchwalony. Dopiero potem jest decyzja Prezydenta RP — wyjaśnił prezydent.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka