Przewodniczący KRRiT wszczął postępowanie dotyczące ukarania TVN za reportaż "Siła kłamstwa" na temat podkomisji smoleńskiej. (fot. Facebook)
Przewodniczący KRRiT wszczął postępowanie dotyczące ukarania TVN za reportaż "Siła kłamstwa" na temat podkomisji smoleńskiej. (fot. Facebook)

KRRiT chce ukarać TVN za materiał o Macierewiczu. W "Faktach" pojawiło się oświadczenie

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Marek Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, domaga się ukarania stacji TVN24 za reportaż na temat podkomisji smoleńskiej. Chce również ekspertyzy dotyczącej "handlu koncesjami" przez TVN". W poniedziałkowym wydaniu "Faktów" TVN prowadząca program Anita Werner wygłosiła oświadczenie stacji.

Trudna współpraca KRRiT i TVN

Jak zauważa portal Wirtualnemedia.pl, od dwóch lat współpraca między TVN a KRRiT jest trudna. Regulator po 18 miesiącach przedłużył satelitarno-kablową koncesję dla TVN24. Przedłużały się również procedury dotyczące naziemnej koncesji dla TVN7. 

Zdaniem członków Rady poprzedniej kadencji, stacja łamie ustawę o radiofonii i telewizji, która zakłada, że właściciel koncesji musi posiadać siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Z kolei amerykański Discovery zarządzał stacją TVN za pośrednictwem firmy zarejestrowanej w Holandii. Finalnie przedłużono jednak koncesję dla TVN24 i TVN7, do czego namawiał ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Prezydent Andrzej Duda zawetował też tzw. "lex TVN". Projekt ten zmusiłby Amerykanów do odsprzedania stacji.

Nowy szef KRRiT - nowe problemy dla TVN

Wirtualnemedia.pl wskazują, że po fuzji Warner Bros z Discovery, właściciel stacji będzie musiał znów zmierzyć się z problemami z KRRiT, na której czele stoi od października Maciej Świrski. W przeszłości zachęcał on czołowych polityków PiS do bojkotu TVN.

— Mam wrażenie, że „krzywy ryj” to powinno być nowe logo TVN — powiedział dwa lata temu na antenie TVP Info.

Postępowanie w sprawie ukarania TVN

Niedawno Świrski wszczął z urzędu postępowanie dotyczące ukarania TVN za emisję reportażu Piotra Świerczka "Siła kłamstwa". Dotyczył on podkomisji smoleńskiej. W materiale wskazano, że ukrywała ona dowody niezgodne z tezą o zamachu. KRRiT przeprowadziła dokładny monitoring stacji, a jej przewodniczący wystąpił o ekspertyzę prawną na temat "handlu koncesjami" przez TVN.

— Postępowanie dotyczyć będzie w szczególności ustalenia, czy audycja pt. „Czarno na białym: siła kłamstwa” wyemitowana w programie TVN24 i TVN zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu. Przewodniczący KRRiT będzie również badać w jakim stopniu ewentualne rozpowszechnianie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji narusza warunki koncesji udzielonej TVN S.A. na nadawanie programu pod nazwą TVN — podano w komunikacie KRRiT.

Mocne oświadczenie TVN

W poniedziałek wydane zostało wspólne oświadczenie "Faktów" TVN i TVN24. Skrytykowane zostały w nim działania Macieja Świrskiego na wniosek Antoniego Macierewicza.

— W TVN24 w materiale "Siła kłamstwa" podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej — powiedziała prowadząca poniedziałkowe wydanie "Faktów" Anita Werner. Podkreślono również, że "na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać".

— Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych. W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa — oświadczono.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura