Ali Chamenei. Źródło: commons.wikimedia.org, Twitter
Ali Chamenei. Źródło: commons.wikimedia.org, Twitter

Iran ostrzega Francję. Chodzi o karykatury irańskiego przywódcy Chameneiego

Redakcja Redakcja Iran Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Satyryczny magazyn "Charlie Hebdo” opublikował karykatury najwyższego irańskiego przywódcy Aliego Chameneiego. Nie spodobało się to Teheranowi, który zagroził Francji konsekwencjami i uznał publikację za "obraźliwą".

Charlie Hebdo publikuje karykatury Chameneiego 

Satyryczny magazyn "Charlie Hebdo" opublikował w środę dziesiątki karykatur wyśmiewających najwyższą postać religijną i polityczną w republice islamskiej - Aliego Chameneiego. 

Karykatury te były częścią konkursu, który ogłoszono 16 grudnia w celu wsparcia protestów po śmierci Mahsy Amini. Francuski magazyn zaznaczył, że konkurs miał na celu "wsparcie walki Irańczyków walczących o swoją wolność”.

Iran się wściekł 

Teheranowi nie spodobały się publikację francuskiego magazynu satyrycznego, który ostrzegł, że Francja odpowie za to.

"Obraźliwy i nieprzyzwoity akt francuskiej publikacji polegający na publikowaniu karykatur przeciwko władzy religijnej i politycznej nie pozostanie bez skutecznej i zdecydowanej odpowiedzi” – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian.

"Nie pozwolimy francuskiemu rządowi wyjść poza swoje granice. Zdecydowanie wybrał złą drogę” – dodał.

Władze irańskie twierdzą, że setki ludzi, w tym członkowie sił bezpieczeństwa, zostało zabitych, a tysiące aresztowanych w "zamieszkach" po śmierci Mahsy Amini. Teheran oskarżyły wrogie mocarstwa zagraniczne i grupy opozycyjne o podsycanie protestów. 

MP

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka