Uroczystości pogrzebowe Emiliana Kamińskiego w Kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada
Uroczystości pogrzebowe Emiliana Kamińskiego w Kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego. Tłum gwiazd i wieńce od przedstawicieli władz

Redakcja Redakcja Teatr Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
W Kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe aktora, reżysera i dyrektora warszawskiego Teatru Kamienica Emiliana Kamińskiego. Prezydent Andrzej Duda nadał Emilianowi Kamińskiemu pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego

Pogrzeb ma charakter państwowy. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zmarłego 26 grudnia artysty na Cmentarz Powązkowski Wojskowy.  W świątyni pojawiły się wieńce od prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego czy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Pożegnali go również bliscy, w tym żona Justyna Sieńczyłło, siostra Dorota Kamińska oraz syn Kajetan Kamiński. Zjawił się także tłum gwiazd znanych z filmu czy teatru, które towarzyszyły wybitnemu artyście w ostatniej drodze.

List od Prezydenta RP odczytał społeczny doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz. "Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Emiliana Kamińskiego. Żegnamy dzisiaj wspaniałego aktora teatralnego i filmowego, reżysera, wreszcie twórcę i dyrektora Teatru Kamienica. Żegnamy wybitnego artystę, który w swojej twórczości harmonijnie łączył powagę z humorem, a estetykę z etyką" - podkreślił w liście prezydent.

Prezydent Andrzej Duda żegna Emiliana Kamińskiego

Andrzej Duda przypomniał, że "Emilian Kamiński należał do najznamienitszych osobowości scen warszawskich ostatniego półwiecza". "Najdłużej związany z Teatrem Narodowym, występował także na deskach wielu innych, kreując pamiętne role w repertuarze o niezwykłej rozpiętości: od tragedii antycznej, przez wielki dramat romantyczny, aż po sztuki współczesne. Z sukcesem występował zarówno w klasyce, jak i w musicalach. Żadne formy ani gatunki teatralne nie miały przed nim tajemnic. Z równą lekkością i maestrią poruszał się w rejestrach powagi, co rozrywki" - napisał prezydent.

"Na swojej drodze artystycznej zawsze służył pięknu, a zarazem dobru i prawdzie. Wymagało to nieraz trudnych wyborów, podejmowanych z rozwagą i pryncypialnością. Wyrazistą formą protestu była działalność Teatru Domowego, w którym Emilian Kamiński stał się głosem całego pokolenia Solidarności, bezkompromisowo manifestując stosunek do reżimu stanu wojennego. Swoją postawą zaskarbił sobie wielki szacunek i autorytet w środowisku twórczym i wśród publiczności. Był również jednym z najszerzej znanych i budzących powszechną sympatię aktorów filmowych – fabularnych i serialowych, a także głosów dubbingowych w animacjach dla najbardziej wymagających widzów: dziecięcych i młodzieżowych" - wskazał w liście prezydent.

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Andrzej Duda przypomniał także, że "ukoronowaniem wszechstronnej twórczości i dziełem życia Emiliana Kamińskiego stał się autorski Teatr Kamienica – jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie stolicy, poświęcone sztuce scenicznej, ale także stanowiące przestrzeń dla działań społecznych i dobroczynnych. Za sprawą założyciela dom w alei Solidarności już od blisko 14 lat służy jako przestrzeń pomocy i duchowej, i materialnej". "Dom otwarty na potrzeby współczesnych, a jednocześnie przechowujący pamięć miejsca o długiej dramatycznej historii i tradycje dawnej Warszawy" - dodał.

"Zgodnie z dewizą widniejącą na zabytkowym tramwaju, ustawionym przed Kamienicą, jest ona czymś +więcej niż teatr+. I to samo można powiedzieć o jej twórcy, którego dziś z żalem żegnamy: więcej niż aktor, więcej niż reżyser, więcej niż dyrektor, więcej nawet niż artysta. Wyjątkowy, wspaniały człowiek, którego będzie nam bardzo brakowało" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że "dla uhonorowania wybitnych zasług śp. Emiliana Kamińskiego dla kultury narodowej, Jego osiągnięć w twórczości artystycznej i upowszechnianiu polskiej sztuki teatralnej podjąłem decyzję o nadaniu Mu pośmiertnie Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Aktor, reżyser i dyrektor Teatru Kamienica był niezwykle ceniony w środowisku artystycznym, zaledwie na trzy dni przed śmiercią otrzymał kolejne państwowe odznaczenie - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura