Politycy wspominają zmarłego w poniedziałek Emiliana Kamińskiego. (fot. Facebook, Twitter)
Politycy wspominają zmarłego w poniedziałek Emiliana Kamińskiego. (fot. Facebook, Twitter)

Morawiecki i Duda wspominają Emiliana Kamińskiego. Kondolencje od polityków

Redakcja Redakcja Teatr Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda wspominają zmarłego w poniedziałek aktora Emiliana Kamińskiego. — Trudno sobie wyobrazić warszawski i polski teatr bez Niego — napisał szef rządu na swoim Facebooku. — Artysta szanujący widzów, uparty Twórca-Wizjoner — stwierdził na Twitterze Andrzej Duda.

Premier wspomina Emiliana Kamińskiego

— Zmarł Emilian Kamiński, wspaniały aktor filmowy i teatralny, reżyser, człowiek-instytucja polskiego teatru. Trudno wymienić wszystkiego jego aktywności i sukcesy, ale kolejne pokolenia Polaków zapamiętają jego wspaniałe kreacje aktorskie, jego wielki patriotyzm i po prostu przyzwoitość. W czasach stanu wojennego współtworzył Teatr Domowy, później występował na największych polskich scenach, a w ostatnich latach rozwijał swój Teatr Kamienica. Trudno sobie wyobrazić warszawski i polski teatr bez Niego — napisał premier Mateusz Morawiecki.

— Zaledwie kilka dni temu został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Spoczywaj w pokoju — dodał.

Do śmierci Kamińskiego odniósł się również prezydent Andrzej Duda.

— Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Emiliana Kamińskiego. Aktor i reżyser, twórca warszawskiego Teatru Kamienica, w stanie wojennym jeden ze współtwórców Teatru Domowego. Ale przede wszystkim Człowiek życzliwy ludziom, Artysta szanujący widzów, uparty Twórca-Wizjoner — napisał na Twitterze.


Kondolencje od polityków

Również szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego skomentował śmierć Emiliana Kamińskiego.

— Odszedł Emilian Kamiński, wybitny aktor, reżyser, twórca Teatru Kamienica. Niezwykle lubiany przez publiczność. W stanie wojennym współtworzył Teatr Domowy. Prawdziwy pasjonat i profesjonalista polskiej kultury. Cześć Jego Pamięci! — napisał na Twitterze.

— Smutna wiadomość. Odszedł wybitny aktor Emilian Kamiński, reżyser, twórca Teatru Kamienica. Cześć Jego Pamięci! — napisał z kolei wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

— Spieszymy się słać ludziom życzenia, tak szybo stają się bowiem niekatulane… Jeszcze wczoraj świątecznie go wspominałem. Emilian nie żyje… Najgorsza wiadomość w te święta — napisał senator Adam Szejnfeld.

— Bardzo smutna wiadomość. Odszedł Emilian Kamiński wspaniały artysta, dyrektor Teatru Kamienica w Warszawie, aktor i reżyser. Wyrazy najszczerszego współczucia dla najbliższych, w tym dla współpracowników. Cześć Jego pamięci! — przekazała posłanka Lewicy Wanda Nowicka.

— Smutna wiadomość, Emilian Kamiński nie żyje. Aktor, pisarz, reżyser, wokalista, a także organizator wielu przedsięwzięć artystycznych, trudnych do prostego zdefiniowania. Wspominam szczególnie pasję przy realizacji Teatru Kamienica. Jego wszechstronność i jakość pasji zdumiewała — czytamy na profilu senatora Bogdana Zdrojewskiego.

Aktora wspomina również senator Krzysztof Kwiatkowski.

— EMILIAN KAMIŃSKI NIE ŻYJE - był jednym ze znanych polskich aktorów i założycielem warszawskiego Teatru Kamienica. Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Ogromna strata dla polskiej kultury — napisał na Twitterze.

— Bardzo smutna wiadomość. Odszedł wybitny artysta, aktor teatralny i filmowy, twórca teatru Kamienica. W świecie oportunizmu pozostał sobą. Dawał ludziom ciepło, dobro, humor. Nie żyje aktor Emilian Kamiński — napisała Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego.

 

Wspomnienia dziennikarzy

— Emilian Kamiński nie żyje. Miałem okazję porozmawiać z nim w TVP Kultura. Przed programem tłumaczył mi jak walczyć z chrypą. Teatr Kamienica, dziesiątki wielkich ról w teatrze, Szaleństwa panny Ewy…Jeden z najsympatyczniejszych aktorów, jakich miałem okazje poznać — napisał dziennikarz Łukasz Adamski.

— Emilian Kamiński. Niezapomniany aktor, wspaniały człowiek. Na zdjęciu z 2019 roku w Teatrze Kamienica ze swoją makietą przedwojennej Warszawy — pisze o Kamińskim dziennikarz Polskiego Radia Karol Darmoros.

 

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura