Kryptowaluta bitcoin. CC0
Kryptowaluta bitcoin. CC0

Przełomowy czas dla kryptowalut. Bitcoin znowu zyskuje

Redakcja Redakcja Kryptowaluta Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Bitcoin wrócił po kilku miesiącach spadku na dobre tory. Sobota jest jedenastym kolejnym dniem wzrostów najważniejszej waluty cyfrowej. Bitcoin kosztował po zwyżce 7,5 proc. 21,299 tys. dolarów. Takie wyniki mogą być spowodowane odzyskaniem miliardów przez likwidatorów FTX.

Bitcoin wraca na dobre tory 

Najpopularniejsze kryptowaluta Bitcoin po zwyżce 7,5 proc. kosztował 21,299 tys. dolarów. Takiego poziomu nie notowano od 8 listopada. Inwestorzy podbili również kursy innych tokenów. Ether, druga najważniejsza kryptowaluta zyskiwał nawet 9,7 proc., a uwagę zwracały również rosnące ceny cardano czy dogecoina.

Co ciekawe, jak wskazuje Coin Gecko, kapitalizacja rynku kryptowalut po raz pierwszy od początku listopada 2022 roku, przekroczyła barierę biliona dolarów

Spadająca inflacja i odzyskanie miliardów z FTX

Sean Farrell, strateg firmy Fundstrat, w rozmowie z agencją Bloomberg wskazał, że aktywa cyfrowe pozytywnie zareagowały na raport o hamującej inflacji, co sugeruje, że ich korelacja z sytuacją makroekonomiczną szybko nie zaniknie.

Hayden Hughes, szef platformy Alpha Impact podaje natomiast, że poza spadającą inflacją jest jeszcze inny czynnik, który wspiera notowania walut cyfrowych. Mianowicie chodzi o to, że likwidatorzy upadłej giełdy FTX odzyskali 5 miliardów dolarów płynnych aktywów.

Upadek FTX

Jeszcze rok temu firma FTX była wyceniana na 32 miliardy dolarów. W listopadzie firma złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem, a amerykańscy prokuratorzy oskarżyli Sama Bankmana-Frieda o zaaranżowanie oszustwa. Mogło ono kosztować miliardy dolarów inwestorów, klientów i kredytodawców.

Przed sądem upadłościowym w amerykańskim stanie Delawere adwokat FTX Andy Dietderich powiedział, że firma planuje sprzedać niestrategiczne inwestycje, które miały wartość księgową w wysokości 4,6 miliarda dolarów. Oprócz sprzedaży spółek zależnych, prawnik firmy powiedział, że FTX zakończy swoją 19-letnią umowę sponsorską o wartości 135 milionów dolarów z NBA's Miami Heat i 7-letnią umowę o wartości 89 milionów dolarów z grą wideo League of Legends.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka