Kukiz zakłada nową partię polityczną. Głównym powodem są pieniądze

Paweł Kukiz założy nową partię. (fot. PAP)
Paweł Kukiz założy nową partię. (fot. PAP)
Paweł Kukiz zarejestruje wkrótce nową partię, aby przed wyborami nie pozostać bez środków finansowych z budżetu państwa. Poprzednie ugrupowanie Kukiza zostanie zdelegalizowane ze względu na nieterminowe przedłożenie sprawozdania finansowego.

Kukiz założy nową partię

Kolejne posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na 25-26 stycznia. Wtedy też prawdopodobnie powstanie nowa partia polityczna w Polsce. W rzeczywistości jednak będzie to stara-nowa partia. Chodzi o ugrupowanie związane z działaczami skupionymi wokół Pawła Kukiza. Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko potwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że trwają przygotowania odpowiedniego wniosku o rejestrację nowej partii.

Grupa Kukiza nie chce pozostać bez pieniędzy z budżetu

Wcześniej, grupa związana z Pawłem Kukizem wystartowała w wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku, rejestrując się jako komitet wyborczy. Jeden z ich postulatów dotyczył odcięcia finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Gdyby zdecydowali się na zarejestrowanie jako tradycyjna partia polityczna, mogliby liczyć na około 5,6 milionów złotych rocznie.

— Zostawiliśmy już około 30 mln w budżecie i nie chcielibyśmy znów popełnić tego samego błędu — powiedział Sachajko w rozmowie z "Rz". Dodał, że jego ugrupowanie potrzebuje środków do promowania swoich idei.

Wcześniejsze kłopoty partii Kukiza

Nie będzie to jednak pierwsza partia założona przez Pawła Kukiza. Poprzednią zarejestrowano w 2020 roku, jednak po dwóch latach znalazła się ona w trudnej sytuacji z powodów proceduralnych, a konkretnie – z powodu braku raportu finansowego za rok 2021.

— Założyć chcieli ją działacze. Powiedziałem im: "jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności" — mówił wówczas Paweł Kukiz w rozmowie z "Rzeczpospolitą". 

— Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju — dodał.

Ustawa o partiach politycznych

Obecnie ustawa o partiach politycznych mówi, że jeśli ugrupowanie polityczne nie złoży w terminie raportu finansowego, Państwowa Komisja Wyborcza składa do sądu wniosek o wykreślenie partii z ewidencji. Wówczas sąd po przeprowadzeniu rozprawy wydaje orzeczenie o jej usunięciu.

Proces ten jest długi, co zauważyć można po tym, że poprzednia partia Kukiza wciąż widnieje w oficjalnych rejestrach. Państwowa Komisja Wyborcza złożyła wniosek o jej usunięcie, jednak jeszcze nie zapadło odpowiednie orzeczenie sądu w tej sprawie. Grupa związana z Pawłem Kukizem nie chce pozostawać bez finansowania z budżetu, dlatego też zdecydowano o rejestracji nowego ugrupowania.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj77 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka