Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości. (fot. PAP)
Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości. (fot. PAP)

Solidarna Polska może wystartować samodzielnie. Deklaracje Ziobry

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
We wtorek na antenie Polsat News, minister sprawiedliwości oraz lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiedział, że jego ugrupowanie zagłosuje przeciwko ewentualnym poprawkom Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Solidarna Polska szykuje się do samodzielnego startu w wyborach.

Nowelizacja ustawy o SN

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Według jej autorów ma ona wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw ustawie. Projekt trafi teraz w Senatu.

Podczas piątkowego głosowania, żadna z 14 poprawek opozycji nie uzyskała poparcia, jednak mimo to zdecydowana większość opozycji wstrzymała się od głosu, umożliwiając przyjęcie ustawy. Analogiczne do sejmowych poprawki, według zapowiedzi polityków opozycji, mają być zgłoszone w Senacie.

Solidarna Polska odrzuci poprawki?

W poniedziałek Zbigniew Ziobro, szef resortu sprawiedliwości, został zapytany przez dziennikarzy z Polsat News, czy jego partia, Solidarna Polska, zamierza wspierać lub sprzeciwiać się ewentualnym zmianom wprowadzonym przez Senat do nowelizacji ustawy dotyczącej Sądu Najwyższego. Pytanie dotyczyło sytuacji, w której Senat zdecyduje się na wprowadzenie poprawek, a Prawo i Sprawiedliwość, które jest koalicjantem Solidarnej Polski, będzie chciało odrzucić te zmiany w Sejmie. 

— Uważamy, że wszelkie zmiany pod dyktando i presją Komisji Europejskiej są naruszeniem elementarnych wartości polskiej konstytucji, naruszeniem polskiej suwerenności, trudno oczekiwać byśmy popierali propozycje opozycji, która chce jeszcze bardziej chce "podlizać się" komisarzom brukselskim — odpowiedział Ziobro. Dopytywany, czy zatem odrzucą poprawki, odpowiedział: "Tak odrzucimy".

Ziobro o środkach z KPO

Ministra zapytano również o oświadczenie, które wysłał do prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zbigniew Ziobro tłumaczył, że jego list jest wezwaniem do rozpoczęcia debaty na temat opłacalności pozyskiwania środków z KPO, które służą jako argument za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

– Proszę pana prezydenta, aby zechciał rozważyć jako strażnik konstytucji i główny strażnik polskiej suwerenności wywołanie dyskusji na temat KPO — podkreślił szef MS. Jak dodał, chodziłoby np. o spotkania ekspertów, żeby wyjaśnić, iż "KPO to jest tak naprawdę ukryty dług, ukryty kredyt".

Solidarna Polska przeciwko ustawie wiatrakowej

Ziobro poinformował też, że posłowie Solidarnej Polski będą przeciw ustawie wiatrakowej, będącej częścią uzgodnionych z Komisją Europejską tzw. kamieni milowych.

— Gdyby wiatraki były rozwiązaniem problemów energetycznych w Europie, to Niemcy czy Holandia powinny mieć teraz najtańszy prąd. A mają najwięcej wiatraków, a tego prądu im brakuje — wskazał. — Oczekujemy informacji i dyskusji, na dzień dzisiejszy jesteśmy przeciw — dodał.

Brak kontrowersji z PiS w sprawie Kodeksu wyborczego

Minister sprawiedliwości pytany o stosunek SP do nowelizacji Kodeksu wyborczego zapewnił, że "Solidarna Polska jest za tymi zmianami".

— Jesteśmy gotowi wprowadzić tam pewne poprawki, jest powołany zespół, dyskutujemy, tu nie ma między nami (z PiS) kontrowersji — podkreślił Ziobro

Solidarna Polska z samodzielnym startem w wyborach?

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został poproszony przez dziennikarzy z Polsat News o skomentowanie wypowiedzi wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który oznajmił, że posłowie nie biorący udziału w głosowaniu nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym zostaną "zapamiętani" przy tworzeniu list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Minister sprawiedliwości poinformował, że Solidarna Polska szykuje się na samodzielny start w wyborach.

— Nie ma na razie umowy między Solidarną Polską, a Prawem i Sprawiedliwością, więc przygotowujemy się też do wariantu, który w polityce trzeba brać jako pierwszy pod uwagę, czyli samodzielnego startu — odpowiedział Ziobro.

— Ale jesteśmy też oczywiście gotowi do koalicji, co nie znaczy, że za cenę rezygnacji z naszych przekonań, wartości i tego co myślimy o polityce europejskiej i zagrożeniu ze strony Unii Europejskiej — dodał.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka