Roman Giertych musi przeprosić Patryka Jakiego. Poszło o wpis na Twitterze. (fot. Instagram, Facebook)
Roman Giertych musi przeprosić Patryka Jakiego. Poszło o wpis na Twitterze. (fot. Instagram, Facebook)

Roman Giertych musi przeprosić Patryka Jakiego. Sąd Dyscyplinarny ukarał adwokata

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Sąd Dyscyplinarny zdecydował w sprawie wpisu Romana Giertycha, w którym adwokat skomentował sądową ugodę pomiędzy Donaldem Tuskiem a europosłem Solidarnej Polski Patrykiem Jakim. Giertych musi teraz zamieścić przeprosiny oraz ponieść koszty procesu. Sąd wymierzył mu również karę nagany.

Mem Patryka Jakiego z Tuskiem i Schetyną

W maju 2020 roku zakończył się proces wytoczony Patrykowi Jakiemu przez Donalda Tuska. Chodziło o wpis na Twitterze polityka Solidarnej Polski, do którego dołączył mema ze zdjęciem płaczącego szefa PO i Grzegorza Schetyny z napisem "Nasi przegrali z Meksykiem". Wpis ten odnosił się do porażki Niemiec z Meksykiem podczas mistrzostw świata w Rosji.

— Ja, Patryk Jaki przepraszam Pana Donalda Tuska za zamieszczenie zdjęcia na moim koncie tweeterowym dnia 18.06.2018r. , które mogło powodować niezamierzone przeze mnie naruszenie dóbr osobistych Pana Donalda Tuska — napisał Jaki po procesie zakończonym ugodą. 

Dosadny komentarz Giertycha

Sprawę skomentował Roman Giertych.

— Zmuszenie Jakiego do przeprosin to prawie jakby ktoś zmusił Suskiego do myślenia, Macierewicza do logicznych wywodów, a Morawieckiego do mówienia prawdy — napisał adwokat.


Jaki pozywa Giertycha

Z kolei Patryk Jaki, urażony wpisem Giertycha, zgłosił sprawę do Sądu Dyscyplinarnego, który 19 grudnia uznał Giertych za "winnego przekroczenia granic adwokackiej swobody wypowiedzi".

— Adwokat Roman Giertych nie zachował zasad rzeczowości, umiaru, współmierności i oględności, naruszając w ten sposób godność przeciwnika procesowego — stwierdził sędzia.

Roman Giertych ukarany

Roman Giertych ukarany został naganą. Adwokat musi również zamieścić na Twitterze przeprosiny o treści:

"Adwokat Roman Giertych przeprasza Pana Patryka Jakiego za umieszczenie w serwisie Twitter w dniu 26 maja 2020 roku komentarza odnoszącego do ugody zawartej pomiędzy Patrykiem Jakim a klientem adwokata Romana Giertych Donaldem Tuskiem przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, sygn. akt I Co 1318/19 i wyraża ubolewanie za podanie w nim nieprawdziwej i obraźliwej informacji, że Pan Patryk Jaki został zmuszony do zawarcia ugody w przedmiotowej sprawie".

Ponadto Giertych musi ponieść koszty postępowania w wysokości 2 tys. zł.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka