Marcin Przydacz pełni nadzór merytoryczny nad Biurem Polityki Międzynarodowej i Biurem Prasowym. Fot. KPRP
Marcin Przydacz pełni nadzór merytoryczny nad Biurem Polityki Międzynarodowej i Biurem Prasowym. Fot. KPRP

Nowe zadanie ministra Przydacza w Kancelarii Prezydenta

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Jak dowiaduje się salon24, prezydencki minister Paweł Szrot stracił nadzór nad prezydenckim biurem prasowym. Jego kompetencje w tym zakresie przejął Marcin Przydacz, który w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy jest dopiero od kilku dni.

Marcin Przydacz, Sekretarz Stanu – Szef Biura Polityki Międzynarodowej

Przydacz przyszedł do Kancelarii Prezydenta z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie pełnił funkcję wiceministra. Z dniem 13 stycznia 2023 Prezydent RP powołał go na stanowisko Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Szefa Biura Polityki Międzynarodowej. Zastąpił Jakuba Kumocha, który zrezygnował z tej funkcji w Kancelarii Prezydenta.

Kumoch decyzję o odejściu ogłosił 12 stycznia, jako powód odejścia podał sprawy osobiste.  - Niestety sytuacja rodzinna i permanentna rozłąka z najbliższymi, okazały się dla mnie i moich dzieci sprawą nie do przezwyciężenia - oświadczył.

Kumoch kierował Biurem Polityki Międzynarodowej od lipca 2021 roku. Był też sekretarzem stanu w KPRP.

Co ciekawe, dwa dni wcześniej stanowisko w KPRP stracił Piotr Gillert, dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej, który miał być odpowiedzialny za skandal związany z połączeniem prezydenta Dudy z Rosjanami, którzy podawali się za prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Odejście Kumocha nieoficjalnie też było łączone za dopuszczenie rosyjskich pranksterów do rozmowy z głową państwa.

Zmiana nadzoru nad prezydenckim biurem prasowym

Jak się okazuje, Marcin Przydacz przejął również kompetencje, które należały wcześniej do Pawła Szrota, który teraz pełni nadzór nad Biurem Gabinetu Prezydenta. I to zapewne były wiceszef MSZ będzie teraz często występował w mediach jako przedstawiciel Kancelarii Prezydenta.

Jak czytamy na oficjalnej tronie Prezydenta RP, do kompetencji Sekretarza Stanu – Szefa Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza należy również:

  • nadzór nad bieżącą obsługą kontaktów z mediami i udzielaniem odpowiedzi na pytania dziennikarzy;
  • nadzór nad organizacją wywiadów i spotkań Prezydenta oraz członków kierownictwa Kancelarii z dziennikarzami;
  • nadzór nad obsługą medialną wydarzeń krajowych i zagranicznych z udziałem Prezydenta lub Szefa Kancelarii;
  • koordynacja oceny zasadności wykorzystywania wizerunku Prezydenta, byłych Prezydentów oraz osób związanych z Kancelarią, w szczególności dotyczących materiałów medialnych, w tym fotografii i filmów, również posiadających walory archiwalne.

Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP

Wśród obowiązków Pawła Szrota jest teraz nadzór nad przygotowaniem i realizacją propozycji kalendarza Prezydenta oraz Małżonki Prezydenta; planowanie działań Prezydenta na okres kadencji; nadzór nad realizacją wydarzeń związanych z priorytetami prezydentury; zapewnienie koordynacji i organizacji działań Prezydenta wynikających z jego obowiązków konstytucyjnych i ustawowych oraz koordynacja kompleksowej obsługi merytorycznej Prezydenta; nadzór merytoryczny i koordynacja przygotowań posiedzeń Rady Gabinetowej; współpraca z Sejmem, Senatem, organami administracji publicznej, środowiskami politycznymi i organizacjami pozarządowymi, w szczególności w zakresie inicjatyw i priorytetów politycznych Prezydenta.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka