Marcin Przydacz, dotychczasowy wiceszef MSZ. Fot. MSZ
Marcin Przydacz, dotychczasowy wiceszef MSZ. Fot. MSZ

Jest następca Kumocha. To były wiceszef MSZ

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Jakub Kumoch zrezygnował z funkcji szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta. Jego miejsce zajął Marcin Przydacz, który odebrał nominację od Andrzeja Dudy.

Dymisja Kumocha

O rezygnacji Jakuba Kumocha z przyczyn rodzinnych pisaliśmy dziś w Salonie24. - Niestety sytuacja rodzinna i permanentna rozłąka z najbliższymi, okazały się dla mnie i moich dzieci sprawą nie do przezwyciężenia - pisał w mediach społecznościowych były współpracownik prezydenta. Kumoch kierował Biurem Polityki Międzynarodowej od lipca 2021 roku. Był też sekretarzem stanu w KPRP. 

Andrzej Duda odznaczył Kumocha Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w służbie dyplomatycznej". Była to prawa ręka w kwestii relacji Pałacu Prezydenckiego z Kijowem w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę. 

Kim jest Przydacz?

Na miejsce Kumocha prezydent powołał Marcina Przydacza. To podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej oraz wschodniej w MSZ. Jeszcze w latach 2015-2019 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP. Z zawodu jest adwokatem. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.  

"Kończę służbę w MSZ RP, ale nie kończę służby Polsce. Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaufanie, jakim mnie obdarzył. Dziękuję ministrowi Zbigniewowi Rauowi, kolegom ministrom i wszystkim współpracownikom za życzliwość i profesjonalizm pokazane w tym pełnym wyzwań dla dyplomacji czasie" - napisał Przydacz w czwartek wieczorem na Twitterze.


Zobacz rozmowę z Marcinem Przydaczem w Salonie24: 


GW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka