Więcej pieniędzy dla żołnierzy. Nowe świadczenie zatwierdzone przez MON

Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej (fot. PAP)
Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej (fot. PAP)
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o przyjęciu przez rząd zmiany do ustawy o obronie ojczyzny. W związku z tym, żołnierze otrzymają nowe świadczenie motywacyjne.

Świadczenia motywacyjne dla żołnierzy

— Po osiągnięciu 15 lat służby, żołnierze będą otrzymywali nowe świadczenie za długoletnią służbę w wysokości 5 procent uposażenia, a za każdy kolejny rok będzie zwiększało się o 1 procent, aż do osiągnięcia 25 lat służby — napisał w liście do żołnierzy wicepremier Mariusz Błaszczak.

— Świadczenie będzie powszechne i będzie wliczone do podstawy wymiaru emerytury po osiągnięciu przez żołnierza 32 lat wysługi emerytalnej — czytamy.

"Polepszamy warunki służby"

— Zdaję sobie sprawę, jak ciężka jest służba wojskowa, dlatego regularnie polepszamy warunki służby i zwiększamy warunki służby przysługujące żołnierzom — zadeklarował Błaszczak.

Wicepremier podkreślił, że nowe świadczenie jest świadczeniem dodatkowym. Żołnierze zachowają prawo do wszystkich przysługujących im do tej pory dodatków. Błaszczak wyraził też nadzieję, że polepszenie warunków służby i zwiększanie świadczeń dla żołnierze przyczyni się do stworzenia licznej i profesjonalnej armii.

Komu będą przysługiwać nowe świadczenia?

Świadczenie za długoletnią służbę ma przysługiwać funkcjonariuszom policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, CBA, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, SOP, Straży Marszałkowskiej oraz żołnierzom zawodowym. Według projektodawców ma to ma zachęcać doświadczonych funkcjonariuszy i żołnierzy do pozostania w służbie. Nowe rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo od 1 marca 2023 r.

Obecnie świadczenia dla żołnierzy z wysokim stażem regulowane są przez ustawę o obronie ojczyzny, która obowiązuje od kwietnia 2022 roku. Żołnierze, którzy służą dłużej niż 25 lat, ale mniej niż 28 lat i 6 miesięcy, otrzymują dodatkowe świadczenie w wysokości 1500 zł, a wojskowi o większym stażu - 2500 zł.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo