Ceny mieszkań spadają. Rząd wprowadzi nowy podatek? (fot. Pixabay)
Ceny mieszkań spadają. Rząd wprowadzi nowy podatek? (fot. Pixabay)

Ceny mieszkań spadają. Rząd chce opodatkować kupujących hurtowo

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Ceny dużych lokali w ciągu kwartału spadły nawet o 6-8 proc. Rząd grozi przyspieszeniem prac nad opodatkowaniem hurtowych zakupów lokali.

Spadki cen mieszkań

Ekspert z portalu Nieruchomosci-online.pl, Alicja Palińska, zauważa, że największe spadki cen mieszkań odnotowano w miastach wojewódzkich, szczególnie w przypadku dużych lokali.

Sprzedaż czteropokojowych lokali jest trudna z powodu wysokich kosztów kredytów, przez co właściciele zaczynają zgadzać się na obniżki cen. W Szczecinie, Toruniu i Białymstoku, ceny mieszkań spadły nawet o około 8%.

Popyt na mieszkania nie wróci zbyt szybko?

Rynek kawalerek jest bardzo zmienny pod względem cen. Według Palińskiej, w połowie miast wojewódzkich średnia cena ofert wzrosła, w połowie zaś zanotowano spadki. Ekspert z portalu Nieruchomosci-online.pl twierdzi, że popyt na mieszkania nie wróci zbyt szybko. Powodem są nadal wysokie ceny mieszkań i niska zdolność kredytowa Polaków. Według niej klienci najprawdopodobniej będą przenosić się na rynek najmu.

Będzie podatek od hurtowych zakupów mieszkań?

Rząd zamierza przyspieszyć prace nad opodatkowaniem hurtowych zakupów mieszkań. Chodzi głównie o fundusze, które skupują setki lokali. Jednak, jak zapowiada premier Mateusz Morawiecki, rząd będzie również rozważał nałożenie podatku na osoby posiadające od 7 do 8 mieszkań. Kupujący dużo lokali będą musieli zapłacić dodatkowy podatek PCC (od czynności cywilnoprawnych). Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, dodaje, że nowe reguły mogłyby być wprowadzane "od szóstego mieszkania".

– Jeśli dodatkowy PCC ma być nałożony na tych, którzy chcą kupić kolejne mieszkanie, to pojawi się pokusa, żeby te nieruchomości, które już mają, jakoś rozdzielić. Jedną dać synowi, drugą córce, trzecią rodzicom. Tak, by nie przekroczyć limitu – wyjaśnia Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Skutki nowego prawa

Z kolei Tomasz Błeszyński, specjalista rynku nieruchomości, uważa, że opodatkowanie hurtowych zakupów mieszkań nie będzie miało wpływu na ich dostępność dla przeciętnych konsumentów ani na ich ceny. Jego zdaniem nowe prawo nie będzie skuteczne w tym kontekście. Jedyne skutki, jakie mogą pojawić się po jego wprowadzeniu to ewentualnie dodatkowe pieniądze do budżetu. Błeszyński twierdzi też, że Polacy, którzy kupują mieszkania na wynajem w celu uniknięcia szybującej inflacji, będą je kupować do momentu, aż pojawią się inne atrakcyjniejsze produkty inwestycyjne.

Błeszyński twierdzi też, że poradzą sobie także fundusze.

— Dla nich to potężny biznes. Kupując mieszkania w pakiecie od deweloperów, dostają niemałe rabaty — wyjaśnia. — Zwiększenie podatku przy pakietowych zakupach obciąży kupującego większą kwotą. Nie będzie miało wpływu ani na cenę mieszkania, ani na jego dostępność. Podroży tylko koszty transakcji — przekonuje.

Pakiet mieszkań na sprzedaż

Niedawno pisaliśmy o ogłoszeniu, jakie pojawiło się na jednej z platform do sprzedaży mieszkań. Jedno z warszawskich biur nieruchomości wystawiło na sprzedaż pakiet 70 mieszkań w nowo powstałym bloku. W opisie wyjaśniono, że wszystkie z nich są jedno- lub dwu- pokojowe. Łączna powierzchnia inwestycji to 3 160 m2. Cena za pakiet 70 lokali to 47 400 000 zł.

Biuro nieruchomości podało, że szacunkowa wartość inwestycji po dwóch latach będzie wynosić 52 140 000 zł, czyli wzrost nastąpi o około 15 proc. 


RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka