Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. (fot. PAP/EPA)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. (fot. PAP/EPA)

Masowe zatrzymania na Ukrainie. Ekipa Zełenskiego ściga korupcję i oszustwa

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
W środę nastąpiły na terenie Ukrainy przeszukania w związku z zawiadomieniami o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłych i obecnych urzędników państwowych. O kulisach akcji opowiedział Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

Korupcja wśród ukraińskich urzędników

1 lutego ukraińskie służby poinformowały o serii przeszukań prowadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Państwowy Urząd śledczy, a także o podejrzeniach wobec ukraińskich urzędników. Przeszukania miały miejsce m. in. w kijowskim urzędzie skarbowym, biurze oraz domu oligarchy Ihora Kołomojskiego. Służby przeszukały również biuro byłego szefa MSW Arsena Awakora oraz posiadłość Vadyma Stolara – dewelopera i członka zdelegalizowanej prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma – Za Życie.

Podejrzenia popełnienia przestępstwa

Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa trafiły m. in. do byłego ministra energetyki i przemysłu węglowego oraz do obecnych i byłych urzędników resortu obrony, m.in. do Bohdana Chmielnickiego, Wiaczesława Szapowałowa oraz Wołodymyra Tereszczenki. Po przeprowadzonym dochodzeniu, o podejrzeniach poinformowano najwyższe kierownictwo PJSC Ukrtatnafta.

Łapówki za oszustwa gruntowe

 "Ukraińska Prawda" podaje, że przyłapany na przestępstwie został również urzędnik Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej, który wziął 40 tys. dolarów łapówki za oszustwa gruntowe.

— Na podstawie wyników przeprowadzonych dziś przeszukań zostaną podjęte decyzje proceduralne — powiedział prokurator generalny Ukrainy.

"Ukraine idzie europejską ścieżką"

— Moje przesłanie do wszystkich urzędników wszystkich szczebli, gdziekolwiek są, jest takie, że nie będzie powrotu do starych czasów. Ukraina jest europejską ścieżką i nie będzie z niej zbaczać — oświadczył ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin. Przypomniał jednocześnie, że "władza pociąga za sobą odpowiedzialność".

— Jeśli nie zgodzisz się żyć zgodnie z prawem, to poniesiesz odpowiedzialność karną — podkreślił.

Szef partii Sługa Ludu, David Arakhamia, zapowiedział odwołanie całego kierownictwa Służby Celnej. Wcześniej, 23 stycznia podkreślił, że skorumpowani urzędnicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności i poinformował, że nadchodzącej wiosny nastąpią "aktywne aresztowania".

Zwolnienia wśród ukraińskich elit

"Rzeczpospolita" poinformowała o spekulacjach dotyczących możliwej dymisji premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Lokalne władze nie uważają jednak, że do takiego scenariusza w ogóle dojdzie. 

Domysły te zbiegają się ze zwolnieniami wśród ukraińskich urzędników i polityków, do których doszło w ubiegłym tygodniu. Odwołano np. Kiryła Tymoszenkę – wiceszefa biura prezydenta Ukrainy.

— Trwa oczyszczanie elit rządzących z ludzi, którzy zaplątali się w różnego rodzaju afery, w tym również korupcyjne. Podkopali wizerunek władz, a prezydentowi zależy na poparciu, szczególnie w czasie wojny — podkreślił w rozmowie z „Rzeczpospolitą" ukraiński politolog Ołeksandr Palij.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj32 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka