Paweł Kukiz stracił partię, fot. PAP/A. Lange
Paweł Kukiz stracił partię, fot. PAP/A. Lange

Sąd rozwiązał Kukizowi partię

Redakcja Redakcja Kukiz'15 Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Z powodu gapiostwa działaczy sąd rozwiązał ugrupowanie Kukiz’15. Rockman ma gotowy wniosek o rejestrację nowej partii, który ma być wkrótce złożony - informuje "Rzeczpospolita".

Partia Kukiz'15 już nie istnieje

"Decyzję o wykreśleniu z ewidencji partii politycznych podjął 11 stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej. Powodem jest niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego za 2021 rok" - wyjaśniono.

"O tym, że takie będą konsekwencje gapiostwa działaczy Kukiz’15, ostrzegaliśmy już w czerwcu ubiegłego roku, informując o spóźnieniu ze sprawozdaniem. Kukiz w rozmowie z "Rz" przekonywał, że wykreślenie jego partii z rejestru to nie problem" - przypomniano. "Założyć chcieli ją działacze. Powiedziałem im: "jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności" – mówił i dodawał, że do swojej partii nie przykładał większego znaczenia" - napisano.

Partia "be", ale pieniądze "cacy"

"Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju" - wyjaśniał Kukiz, cytowany w artykule. 

Polityk "twierdził nawet, że brzydzi się partiokracją". "Z czasem uznał jednak, że polityki nie da się skutecznie uprawiać bez subwencji budżetowych. Do ich otrzymywania konieczne jest zaś posiadanie partii. Pieniędzy z budżetu nie wywalczył, a z naszych ustaleń wynika, że znów jest bezpartyjny. Ugrupowanie Kukiz'15 zostało zdelegalizowane" - napisano w "Rz".

Kukizowcy mają nowy plan

Jak zaznaczono, "gdy widmo wykreślenia partii stało się realne, środowisko Kukiza zaczęło jednak przygotowywać środki zaradcze, by przed jesiennymi wyborami nie zostać bez ugrupowania, co pozbawiłoby je szans na pieniądze z budżetu". "Jak pisaliśmy w styczniu, zaczęło przygotowywać rejestrację nowego ugrupowania, tym razem pod nazwą Kukiz'15" - napisano.

"Przygotowujemy wniosek o rejestrację. Z całej Polski spływają już listy z podpisami, planujemy, że podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, gdy do Warszawy przyjadą nasi działacze, podejmiemy uchwałę o rejestracji partii" – informował "Rz" wówczas poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. "Teraz poseł Sachajko informuje nas, że wniosek o rejestrację jest gotowy i zostanie złożony w najbliższym czasie" - czytamy w artykule.

"Spodziewamy się, że rejestracja może potrwać około trzech miesięcy" – wyjaśnił Sachajko.

ja

Czytaj także:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj21 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka