Rafineria PCK Schwedt. (fot. pck.de)
Rafineria PCK Schwedt. (fot. pck.de)

Niemcy znaleźli alternatywę dla rosyjskiej ropy. Potrzebna była zgoda Kremla

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Do Niemiec popłynie ropa z Kazachstanu. Koncern z tego kraju, KazTransOil, rozpoczął przyjmowanie surowca, który trafi do Berlina za pośrednictwem naftociągu "Przyjaźń". Tranzyt ten musiał zostać zatwierdzony przez rosyjski rząd.

Ropa z Kazachstanu popłynie do Niemiec

— 23 lutego system głównych rurociągów naftowych KazTransOil JSC zaczął przyjmować kazachską ropę do transportu do Niemiec. Zgodnie z harmonogramem dostaw ropy zatwierdzonym przez ministerstwo energii Kazachstanu, w lutym KazTransOil JSC transportuje 20 tysięcy ton kazachskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń” do punktu dostawy ropy „Adamowa Zastawa” w celu dalszej dostawy do Niemiec — poinformowało biuro prasowe rurociągu "Przyjaźń".

Negocjacje z Kazachstanem

Niemiecki rząd zapowiedział we wrześniu ubiegłego roku negocjacje z Kazachstanem w kwestii zakupu ropy z transportem rurociągiem "Przyjaźń". Rozwiązanie to ma na calu zastąpienie rosyjskiego surowca w rafinerii znajdującej się w mieście Schwedt. Jak dotąd Kazachstan wykorzystywał naftociąg "Przyjaźń" do przesyłu około 10 mln ton ropy w kierunku rosyjskiego portu w Ust-Łudze pod Petersburgiem.

Federalna Agencja Sieciowa kontroluje niemiecki Rosneft 

Wcześniej, również we wrześniu 2022 r. pod kontrolę Niemieckiej Federalnej Agencji Sieciowej trafiły spółki Rosneft Deutschland i RN Refining & Marketing GmbH. W ten sposób władze Niemiec uzyskały kontrolę nad rafineriami: PCK w mieście Schwedt, Miro w Karlsruhe i Bayernoil w Vogburgu — przypomina "Rz".

Rosnieft próbował zakwestionować tę decyzję za pośrednictwem. W październiku niemiecki Federalny Sąd Administracyjny potwierdził otrzymanie pozwu. 

Ponad milion ton ropy trafi do Niemiec

Jak przypomina "Rzeczpospolita", tuż pod koniec 2022 roku firma Transnieft, będąca rosyjskim monopolistą w transporcie ropy, poinformowała o otrzymaniu od KazTransOil wniosku o rezerwę dodatkowej przepustowości rurociągu "Przyjaźń", w celu transportu surowca do Niemiec. W 2023 r. planowany jest tranzyt 1,2 mln ton ropy. Kazachska firma zadeklarowała, że w pierwszym kwartale zamierza przetransportować 300 tys. ton. Pierwszy transport miał odbyć się w styczniu 2023 roku, jednak termin ten został przesunięty na luty. "Rz" wskazuje, że Rosja od początku inwazji na Ukrainę utrudnia Kazachstanowi eksport ropy przez swoje porty oraz terytorium.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka