Czołgi K2 będą produkowane w Polsce. "To są kolejne nowe miejsca pracy"

Szef MON w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu. Źródło: PAP/Jakub Kaczmarczyk
Szef MON w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu. Źródło: PAP/Jakub Kaczmarczyk
Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że najnowocześniejsze czołgi K2 będą serwisowane, remontowane i produkowane w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu.

Nowe miejsca pracy w WZM Poznań 

Szef MON złożył w czwartek wizytę w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu, gdzie spotkał się z kadrą kierowniczą i pracownikami. Podczas wystąpienia podkreślał, że mijający tydzień przynosi dobre informacje dla polskiego wojska i polskiego przemysłu zbrojeniowego.

– Tu w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych Poznań czołgi K2 będą serwisowane, będą remontowane i będą produkowane. To jest dobra informacja dla Poznania, Wielkopolski; to są kolejne nowe miejsca pracy, to jest utrzymanie tych miejsc pracy, które zostały w WZM stworzone – mówił wicepremier.

Polsko-koreańska umowa na czołgi K2

Pod koniec lipca wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził w Warszawie umowę ramową związaną z pozyskaniem z Korei Południowej czołgów K2. Umowa ramowa z Hyundai Rotem przewiduje zakup łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami zabezpieczenia technicznego, wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

Pod koniec sierpnia podpisano z kolei umowy wykonawcze na 180 pierwszych czołgów K2 w latach 2022-25. Dostawy 820 czołgów K2PL rozpoczną się w 2026 r. i w tym samym roku zostanie uruchomiona produkcja w Polsce.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo