W polskim wojsku żołnierzom zawodowym - mężczyznom i kobietom - przysługuje taka sama bielizna. Fot. PAP/Piotr Nowak
W polskim wojsku żołnierzom zawodowym - mężczyznom i kobietom - przysługuje taka sama bielizna. Fot. PAP/Piotr Nowak

Polskie żołnierki w męskiej bieliźnie

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 37
W polskim wojsku żołnierzom zawodowym - mężczyznom i kobietom - przysługuje taka sama bielizna. Bez różnicowania ze względu na płeć. Na biustonosze, czy figi damskie żołnierki mogą liczyć tylko w czasie studiów na uczelniach wojskowych. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Normy bielizny osobistej dla żołnierzy zawodowych

W rozporządzeniu określającym normy bielizny osobistej dla żołnierzy zawodowych uwzględniono elementy kobiecej garderoby. Znalazły się tam: biustonosz (3 sztuki na rok), figi damskie (12 sztuk na 2 lata) oraz kostium kąpielowy (jedna sztuka na 2 lata). Przysługują one jednak wyłącznie kobietom studiującym  w akademiach, uczelniach wojskowej i szkołach podoficerskich. Pozostałym żołnierzom zawodowym (mężczyznom, i kobietom) przysługuje bielizna letnia oraz zimowa. 

Polecamy:

Z ustaleń RPO wynika, że co do zasady w skład bielizny letniej lub zimowej wchodzą: koszulka, spodenki/kalesony, co z kolei może oznaczać, że bielizna nie jest dostosowana do płci żołnierzy. Naturalnie nie zawsze są one wydawane, bo przysługują za nie równoważniki pieniężne. Takie rozwiązanie może być nawet korzystniejsze dla  zainteresowanych, bo mogą wtedy dobrać elementy bielizny do własnej budowy.

SOP. Co dostają polskie funkcjonariuszki

Z analizy przepisów regulujących należności mundurowe poszczególnych służb wynika, że tylko Służba Ochrony Państwa oraz Służba Celno-Skarbowa uwzględniły taką należność dla kobiet i mężczyzn. W obu przypadkach należność ta może być lub odpowiednio - jest realizowana w formie równoważnika pieniężnego. W Służbie Ochrony Państwa funkcjonariuszki dostają: spódnicę (lub spodnie damskie) do mundurów, czółenka zamiast półbutów, kozaki damskie zamiast trzewików zimowych, rajstopy letnie zamiast skarpet letnich koloru czarnego, rajstopy zimowe zamiast skarpet zimowych koloru czarnego. Ponadto funkcjonariuszkom wydaje się: biustonosz (2 sztuki na  rok) i figi (2 sztuki  na rok).

Służba Celno-Skarbowa - jakie umundurowanie 

W Służbie Celno-Skarbowej w wykazie składników umundurowania, za które przysługuje równoważnik pieniężny zostały wymienione (nie podlegają wydaniu w naturze): podkoszulek letni, podkoszulek zimowy, figi dla funkcjonariuszki, biustonosz, rajstopy dla  kobiety w kolorze beżowym, slipy dla funkcjonariusza, kalesony dla funkcjonariusza mężczyzny, skarpety w kolorze czarnym. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że bielizna wydawana żołnierkom jest niedostosowana do ich płci i zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o wyjaśnienie.

W swoim piśmie pyta ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, czy dostrzega potrzebę dostosowania bielizny zimowej i letniej do różnic wynikających z płci żołnierzy zawodowych i niezawodowych. Prosi też o informację, jakimi kryteriami kierowano się, przyznając bieliznę z uwzględnieniem płci wyłącznie żołnierzom - studentom uczelni, akademii i szkół wojskowych.

"Te sprawy są monitorowane"

W odpowiedzi na interwencję RPO Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej wyjaśnia, że rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej regulują normy należności przedmiotów umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych, wysokość równoważników pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie niewydane w naturze oraz wzory i sposób noszenia umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych.

Wiceminister informuje również, że funkcjonowanie rozwiązań prawnych dotyczących asortymentu wydawanych żołnierzom-kobietom przedmiotów umundurowania i wyekwipowania, w tym bielizny, jest na bieżąco monitorowane. W razie wystąpienia potrzeb zgłoszonych przez środowisko żołnierzy-kobiet, będą podejmowane stosowne rozwiązania.

Dodaje, że w opracowywaniu zasad zaopatrywania żołnierzy-kobiet, brane są pod uwagę propozycje zgłaszane przez środowisko kobiet wszystkich korpusów osobowych, w tym działającą w resorcie obrony narodowej, Radę ds. Kobiet. Wszystkie regulacje prawne obowiązujące obecnie w resorcie obrony narodowej uzyskały akceptację Przewodniczącej Rady ds. Kobiet.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo