Z lewej premier Szwecji Ulf Kristersson, z prawej premier Węgier Viktor Orban, fot.  	PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Z lewej premier Szwecji Ulf Kristersson, z prawej premier Węgier Viktor Orban, fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Spięcie Szwecji i Węgier. Co jest nie tak z politykami?

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 37
Węgry nie chcą rozpatrywać wspólnie ratyfikacji wejścia Szwecji i Finlandii do NATO. Parlament w Budapeszcie podda pod głosowanie jedynie wniosek o wejście do NATO Finlandii, a nie Szwecji. Premier Szwecji zapytał: "Co jest nie tak z węgierskimi politykami?" Odpowiedział mu dyrektor polityczny Viktora Orbana - Balazs Orban.

Ratyfikacja członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO

Węgierska ratyfikacja członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO jest od pewnego czasu opóźniona, ale wydaje się, że Węgry osiągnęły już kompromis w sprawie fińskiej, podczas gdy ratyfikacja szwedzka jest nadal w toku.

- Zapytam (premiera) Orbana o powód rozdzielenia rozpatrywania wniosków Szwecji i Finlandii. To są sygnały, jakich wcześniej nie otrzymywaliśmy - podkreślił premier Szwecji Ulf Kristersson podczas prasowego briefingu. Przypomniał, że delegacja węgierskich polityków, która ostatnio odwiedziła Sztokholm i Helsinki, nie artykułowała zastrzeżeń wobec Szwecji.

Według ostatnich informacji w poniedziałek węgierski parlament ma zająć się ratyfikacją wniosku o wejście do NATO Finlandii. Wcześniej kilkakrotnie przesuwano w Budapeszcie datę głosowania wniosków obu krajów. Węgry miały w przeszłości zastrzeżenia wobec Szwecji w związku z krytycznymi wypowiedziami polityków w Sztokholmie na temat złego stanu węgierskiej demokracji.


Co jest nie tak z węgierskimi politykami?

Balazs Orban zamieścił na swojej stronie na Facebooku kilka przykładów, wraz z datami, aby spróbować wyjaśnić na czym polega "problem węgierskich polityków". Rząd węgierski wielokrotnie mówił, że z kolei ich problem ze Szwedami polega na tym, że wielokrotnie wypowiadali się oni na temat Węgier i praworządności na Węgrzech w sposób, który uważa za nieprawdziwy.

Balazs Orban przytoczył kilka wypowiedzi szwedzkich polityków. Kończąc słowami "Dzień dobry, Sztokholm!", wskazując, że - jego zdaniem - to powinno być całkiem jasne, dlaczego proces węgierskiej ratyfikacji w przypadku Szwecji jest powolny.

"Głównym zadaniem UE pozostaje ograniczenie procesów na Węgrzech, wywarcie presji na węgierski rząd i wspieranie rosnącej opozycji". (Ulf Kristersson, ówczesny lider Umiarkowanej Partii, obecnie premier 3 marca 2021 r.)

"Teraz UE musi działać jasno i wstrzymać płatności na rzecz Węgier w ramach nowego mechanizmu warunkowości". (Jessika Roswall, ówczesna rzeczniczka UE z ramienia Umiarkowanej Partii, obecnie minister do spraw europejskich 30 czerwca 2021 r.)

"Ksenofobiczny i nacjonalistyczny rząd Węgier nadal narusza praworządność i odmawia wsparcia Ukrainy". (Johan Pehrson, ówczesny lider grupy parlamentarnej Partii Liberalnej, obecnie minister zatrudnienia i integracji 10 maja 2022 r.).

Andrzej Duda miał naciskać na Węgry w sprawie NATO

Szwedzkie media odnotowały w czwartek rozmowę telefoniczną prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Węgier Katalin Novak na temat przyspieszenia akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. "Duda naciska Węgry w sprawie NATO" - napisał dziennik "Aftonbladet".


Wspólna droga wejścia Szwecji i Finlandii zaczęła się rozchodzić, gdy wejście do NATO jedynie Finlandii zaakceptował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Wniosek musi zostać jeszcze przegłosowany przez parlament w Ankarze.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka