Trzy polskie miasta w prestiżowym przewodniku

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Polska Organizacja Turystyczna i Michelin Guide podpisali porozumienie w sprawie umieszczenia polskich miast w prestiżowym Przewodniku Michelin. Promocją objęte zostaną Warszawa, Kraków i Poznań wraz okolicami.

Przewodnik Michelin

Przewodnik Michelin to seria legendarnych już dzisiaj i cenionych przewodników po krajach świata, wydawanych przez francuską firmę Michelin. Pierwsza edycja, opisująca Francję, ukazała się w 1900 roku. André Michelin opisał w niej miejsca pomocne dla kierowców przy remontowaniu ich samochodów, znajdowaniu zakwaterowania oraz lokale, w których można dobrze zjeść podczas podróży i zwiedzania. 

Początkowo były dwie serie: gastronomiczna (Czerwone przewodniki), opisująca hotele i restauracje oraz turystyczna (Zielone przewodniki). W obu przyznawane są gwiazdki według trzystopniowej skali. Z czasem wprowadzono także kilka serii przewodników turystycznych: Guide voyageur pratique (samodzielne podróżowanie), Guide Gourmand (smakosz), Guide escapade (krótki odpoczynek) i Guide coup de coeur (hotele z charakterem). W Polsce są to serie: Zielony przewodnik, Udane wakacje i Udany weekend.


Polska po raz pierwszy pojawi się w Przewodniku

Selekcja miast stanowi pierwszy etap współpracy pomiędzy Polską Organizacją Turystyczną a Przewodnikiem Michelin. Obecnie w Polskę wyruszyli już inspektorzy, których zadaniem będzie weryfikacja i dokonanie ocen rodzimych restauracji. W drugim etapie dokonane zostanie podsumowanie i uhonorowanie topowych lokali prestiżowymi odznaczeniami Gwiazdkami Michelin i Bib Gourmand  (symbol główki ludzika Michelin).

– Polska po raz pierwszy pojawi się w Przewodniku. To projekt wspierający rozwój turystyki kulinarnej na rynku międzynarodowym. Znalezienie się w prestiżowym zestawieniu stanowi kolejny impuls rozbudowy polskiej marki - przekonuje Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki. - Światowe trendy pokazują, że podróże gastronomiczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem, szczególnie u osób poszukujących autentycznych doświadczeń związanych z danym miejscem. Polska słynąca z gościnności gwarantuje wyrafinowane kulinarne przeżycia.  

W tej edycji Michelin Guide objął swym zasięgiem 62 regiony i miasta, z czego aż 30 znajdujących się w Europie. - Pragnę pogratulować Polskiej Organizacji Turystycznej podjęcia wyzwania i wprowadzenia Polski do grona krajów objętych selekcją Przewodnika. W pierwszym etapie w prestiżowym zestawieniu pojawią się trzy polskie regiony, kolejne dołączą do nich w następnych latach – wyjaśnia Maciej Dobrzyniecki, prezydent Polskiej Akademii Gastronomicznej, wyłączny partner Przewodnika Michelin w Polsce. - Z punktu widzenia sektora to ogromna szansa i motywacja do wprowadzenia turystyki gastronomicznej na jeszcze wyższy poziom.

Kraków, Poznań i Warszawa wśród elity

Czerwony Przewodnik oparty jest o rozbudowany system symboli, opisujących każdy lokal. Dodatkowo przy restauracjach oznaczonych gwiazdką umieszcza się wykaz trzech ich specjalności kulinarnych. Przy tworzeniu przewodników Michelin stosuje anonimowe inspekcje, nie pobiera się opłat za umieszczenie obiektu na liście, ale gwarantuje sobie prawo do jego wizytacji średnio raz na 18 miesięcy w celu aktualizacji oceny.

- To wielka chwila dla Polski, rodzimych miast i naszej branży turystycznej. Dołączenie Krakowa, Poznania i Warszawy do kulinarnej elity wpłynie na tworzenie standardów na poziomie krajowym oraz pozycjonowania Polski jako celu podróży gastronomicznych na globalnym rynku usług turystycznych - twierdzi Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. - Przewodnik Michelin stanowi drogowskaz dla tych, którzy kierują się nie tylko niezapomnianymi doznaniami smakowymi, ale i przeżyciami turystycznymi. W czasach odbudowy przyjazdów do Polski gwarancja jakości oraz najwyższych standardów jest istotnym elementem branym pod uwagę przez gości zagranicznych.

Tomasz Wypych

Czytaj także:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo