Anze Lanisek, fot. PAP/Grzegorz Momot

Lanisek oddał hołd Kubackiemu. Wzruszający gest Słoweńca

Redakcja Redakcja Skoki narciarskie Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Anze Lanisek, który zdobył trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata w skokach narciarskich, poruszył serca wszystkich. Słoweniec wszedł na podium w Planicy z wydrukowanym wizerunkiem Dawida Kubackiego, wzniósł w górę fotografię Polaka i się rozpłakał.

Klasyfikacja Pucharu Świata

Szansę na podium w klasyfikacji końcowej PŚ miał Dawid Kubacki, ale z powodu choroby żony wycofał się z rywalizacji w końcówce sezonu. W rezultacie wyprzedziło go dwóch rywali - Stefan Kraft i Anze Lanisek, a Kubacki ostatecznie został zakwalifikowany na czwartej pozycji. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył Norweg Halvor Egner Granerud.

Anze Lanisek swoim gestem oddał cześć nieobecnemu skoczkowi. Żona Kubackiego od dwóch tygodni przebywa w szpitalu z powodów kardiologicznych, a zawodnik zrezygnował z udziału w konkursach, by być z rodziną. Słoweniec ostatecznie wyprzedził Polaka i stanął w niedzielę na podium. Skoczek podczas dekoracji zaprezentował wizerunek Dawida Kubackiego i podniósł go do góry, a potem się rozpłakał.

Lanisek płacze na podium

- Dziękuję Dawidowi. Dla mnie to on jest drugi, bo był niesamowity w tym sezonie. Może Halvor był ciut lepszy w drugiej części sezonu. Dawid pokazał, że jest wielkim człowiekiem i wielkim sportowcem - powiedział nie mogąc powstrzymać łez Lanisek w rozmowie z Eurosportem.

- Podczas Turnieju Czterech Skoczni urodziło mu się drugie dziecko. Musi być niesamowicie silnym psychicznie. Pokazał to i wiem, że byłby tu w Planicy i w Vikersund niesamowicie mocny - mówił Słoweniec. - Życzę jemu i Marcie wszystkiego najlepszego. A także ich dzieciom - dodał.

Konkurs skoków w Planicy

Lanisek był drugi w ostatnim konkursie w Planicy. Zwyciężył reprezentant gospodarzy Timi Zajc, a trzeci był Austriak Stefan Kraft, który zapewnił sobie "Małą Kryształową Kulę" w lotach narciarskich. Zajc pokonał Laniska o 0,1 pkt.

Konkurs rozgrywano w optymalnych warunkach, wiatr wiał pod narty, dzięki czemu wielu dobrych "lotników" osiągało prawie 240 m.

Polakom nie poszło za dobrze. Piotr Żyła zajął 14., a Kamil Stoch 15. miejsce. Na 17. pozycji ukończył niedzielne zawody Aleksander Zniszczoł, który w finale wylądował na 235,5 m i ustanowił rekord życiowy. Paweł Wąsek uplasował się na 28. miejscu.

ja

(Zdjęcie; Słoweniec Anze Lanisek na trzecim stopniu podium Pucharu Świata w skokach narciarskich sezonu 2022/2023 w słoweńskiej Planicy, fot. PAP/Grzegorz Momot)