Kuba Wojewódzki, Janusz Palikot i Tomasz Czechowski usłyszeli zarzuty. Chodzi o promowanie alkoholu w Internecie. (fot. YouTube)
Kuba Wojewódzki, Janusz Palikot i Tomasz Czechowski usłyszeli zarzuty. Chodzi o promowanie alkoholu w Internecie. (fot. YouTube)

Wojewódzki i Palikot usłyszeli zarzuty. Miarka się przebrała

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 77
Prokuratura Rejonowa w Warszawie postawiła zarzuty Kubie Wojewódzkiemu, Januszowi Palikotowi oraz ich wspólnikowi – Tomaszowi Czechowskiemu — donosi "Super Express". Chodzi o reklamowanie wysokoprocentowych napojów alkoholowych w internecie, za co teraz grozi im grzywna w wysokości pół miliona złotych.

Wojewódzki, Palikot i Czechowski z zarzutami

Jak podkreślił w oficjalnym piśmie Marek Skrzetuski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, w ramach postępowania wyjaśniającego „potwierdzono zarzuty dotyczące sprzecznej z obowiązującymi przepisami reklamy wysokoprocentowych napojów alkoholowych, na profilach w serwisie społecznościowym należących do Jakuba W., Janusza P. i Tomasza Cz.” Podkreślił przy tym, że profile te posiadają dużą popularność wśród internautów.

Promowanie tego typu produktów stanowi naruszenie Art. 13 ustawy o wychowywaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Teraz mężczyznom grozi kara grzywny w wysokości do 500 tys. zł.

Jan Śpiewak złożył zawiadomienie

O podejrzeniu popełnienia przestępstwa prokuraturę powiadomił aktywista Jan Śpiewak.

— Kochani mamy to! Krol TVN Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot z mojego zawiadomienia staną przed sądem!! Dostali zarzuty prokuratorskie za nielegalną reklamę wódki. Mam nadzieję, że to początek końca tych dwóch arcypatusów i koniec nielegalnej reklamy alkoholi w Polsce — napisał w mediach społecznościowych. 

— To dowód na to, że nie wolno się poddawać, bać pozwów (Palikot chce mi zamknąć usta pozwem na sto tysięcy) i tylko bezkompromisowe działanie może coś zmienić. Teraz pora na resztę celebryckiej patologii, która z reklamowano trucizny zrobiła sposób na zdobycie fortun — podsumował.

Wspólny biznes

Palikot, Wojewódzki i Czechowski wspólnie prowadzą spółkę produkującą i sprzedającą alkohole. Jak zauważa "Super Express" mężczyźni za pośrednictwem mediów społecznościowych od kilku lat reklamowali wysokoprocentowe napoje alkoholowe, co jest niezgodne z polskim prawem.

Manufaktura Piwa, Wódki i Wina w swojej ofercie ma produkty takie jak Palikot Wódka Kraftowa, Czysta Wódka Wybuhowa czy wódka Wyjebongo.

Palikot odniósł się do sprawy

Janusz Palikot odniósł się do tej sprawy za pośrednictwem Instagrama.

— Donosiciel Jan Śpiewak złożył na mnie zawiadomienie do Prokuratury. Ta, chcąc nie chcąc, musiała podjąć postępowanie. Dzięki temu uzyskałem możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia na obecność alkoholu w przestrzeni publicznej – napisał w swoim wpisie. Były polityk podkreśla, że "alkohol jest dla ludzi".

— Ale zawsze powtarzam – degustuj, nie chlej — podkreśla Palikot. Dodał jednocześnie, że nigdy nie namawiał nikogo do picia alkoholu. Wskazał jednak, że nie widzi nic złego w dzieleniu się swoją wiedzą na jego temat czy inspirowaniu ludzi do nieoczywistych zastosowań w kuchni.

— Problemem nie jest alkohol sam w sobie – ten towarzyszy ludziom od zarania dziejów — podkreśla Palikot. — Problemem są osoby, które nie radzą sobie i uciekają w alkohol lub zastępują nim wszystko inne w życiu — wskazuje.

— Jestem pewien, że nawet jeśli sprawa z donosu Śpiewaka znajdzie się w sądzie, wygram — oznajmił Janusz Palikot. — Teraz czas pracy, zbierania argumentów. Ja się pracy nie boję! — podsumował. Zarówno Wojewódzki, jak i Czechowski nie odnieśli się jeszcze do sprawy.


Promowali alkohol w Internecie

Wojewódzki i Palikot promują marki należące do ich spółki Manufaktura Piwa, Wódki i Wina głównie na Facebooku i Instagramie. W szczególności na profilach Janusza Palikota niejednokrotnie pojawiały się nagrania i zdjęcia, przedstawiające m.in. różne drinki czy potrawy z użyciem alkoholi produkcji jego firmy. 

Warto przy tym zaznaczyć, że profil Wojewódzkiego na Facebooku obserwuje 920 tys. osób, zaś na Instagramie – ponad półtora miliona. Janusza Palikota na tych platformach obserwuje odpowiednio 236 i 118 tys. użytkowników.

Z kolei Tomasz Czechowski, który poza biznesem alkoholowym prowadzi we Wrocławiu restaurację Młoda Polska, obserwowany jest na Instagramie przez ponad 15 tys. osób. We wrześniu biznesmen znalazł się na ubiegłorocznej "liście młodych polaków, którzy podbijają świat – 30 przed 30" Forbesa.

RB

(na zdjęciu: Kuba Wojewódzki (L), Janusz Palikot (R) / źródło: YouTube)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka