Wystawa plenerowa „Karol Wojtyła. Patron Małopolski” na pl. Jana Pawła II w Wadowicach. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Wystawa plenerowa „Karol Wojtyła. Patron Małopolski” na pl. Jana Pawła II w Wadowicach. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Władze Wadowic pozwą TVN24. Były burmistrz przeciw: To nie ich sprawa

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 86
Radni Wadowic zobowiązali burmistrza Bartosza Kalińskiego, by wystąpił na drogę sądową przeciw autorom reportażu TVN24 "Franciszkańska 3". Zdaniem radnych materiał TVN24 naruszył pamięć św. Jana Pawła II. Rada miasta przyjęła uchwałę podczas sesji w środę. Przeciw jest były burmistrz miasta – podają Wirtualne Media.

Wadowice pozwą twórców filmu "Franciszkańska 3"

„Rada miejska w Wadowicach zobowiązuje burmistrza Wadowic do pozwania autorów materiału telewizyjnego pt. „Franciszkańska 3”, wyemitowanego przez stację TVN24, za naruszenie kultu pamięci osoby zmarłej, urodzonego 18 maja 1920 r. w Wadowicach Karola Józefa Wojtyły - św. Jana Pawła II, patrona miasta i jego honorowego obywatela” - czytamy w uchwale Rady Miasta Wadowice.

Przypomnijmy, że w reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" podano, że Jan Paweł II miał wiedzieć o przypadkach pedofilii wśród księży.

Radni podkreślają, że miasto narodzin Karola Wojtyły ma „moralny obowiązek do zachowania dobrej pamięci o zmarłym św. Janie Pawle II Wielkim, co (...) stanowi imperatyw do działania określonego przez (...) uchwałę”.


Burmistrz Wadowic: "Non possumus!"

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński podkreslił podczas sesji Rady Miasta, że wadowiczanie zawsze byli dumni ze swojego krajana. – Był naszym papieżem, Polakiem, wadowiczaninem, naszym rodakiem, naszym bratem i naszą dumą. Obrona dobrej pamięci św. Jana Pawła II, jako patrona Wadowic, nie tyle jest potrzebna samemu papieżowi, bo jego biografia przecież broni się sama. Pamięć o św. Janie Pawle II jest potrzebna nam, Polakom. Jest potrzebna dziś, ale też jutro. (...) Dziś decydujemy na jakich wartościach moralnych i na jakich autorytetach będą wychowywane nasze dzieci; na jakich wartościach opierała się będzie nasza wspólnota, miasto, kraj – mówił. 

Kaliński na tym nie poprzestał: „Non possumus! Nie możemy pozwolić, by zalew fałszywej narracji i kłamstwa na temat tego dobrego człowieka stał się w przyszłości głównym przekazem. Ci, którzy dziś próbują opowiedzieć innego Jana Pawła II niż tego, którego znaliśmy i którego doświadczaliśmy, muszą liczyć się z tym, że my w Wadowicach nie pozostaniemy obojętni”. 


Były burmistrz Wadowic: To sprawa Watykanu

Zdaniem byłego burmistrza Wadowic, a obecnie opozycyjnego radnego Mateusza Klinowskiego, samorząd nie powinien zajmować się tą sprawą. - Watykan może zając się obroną dobrej pamięci Jana Pawła II, Kościół w Polsce i w końcu Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, ale nie wy – mówił radny Klinowski.

Pod projektem uchwały podpisało się 15 radnych. Tylu też poparło ją w głosowaniu. Przeciw było czterech przedstawicieli opozycji z klubu Wolne Wadowice. Jeden radny się wstrzymał. 


Wystawa plenerowa „Karol Wojtyła. Patron Małopolski” na pl. Jana Pawła II w Wadowicach. Fot. Łukasz Gągulski

KW

Źródło zdjęcia: Wystawa plenerowa „Karol Wojtyła. Patron Małopolski” na pl. Jana Pawła II w Wadowicach. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka