Viktor Elbling. (fot. Twitter)
Viktor Elbling. (fot. Twitter)

Nowy ambasador Niemiec w Polsce. Znamy nazwisko

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" informuje, że nowym ambasadorem Niemiec w Polsce ma zostać Viktor Elbling, który obecnie pełni funkcję dyplomaty we Włoszech. Polityk w Warszawie zastąpić ma Thomasa Beggera, w związku z "roszadami w niemieckiej dyplomacji". Decyzję zatwierdzić musi jeszcze polski rząd — informuje niemiecka gazeta.

Nowy ambasador Niemiec w Polsce

Jak informuje "Sueddeutsche Zeitung", przedwczesna zmiana na stanowisku kierownika polskiej placówki wynika z decyzji szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock. Ta zaś zdecydowała o powierzeniu Thomasowi Baggerowi funkcji sekretarza stanu w resorcie spraw zagranicznych. Niemiecki dziennik podkreśla, że Warszawa musi jeszcze zatwierdzić tę decyzję.


Kim jest Viktor Elbling?

Pełniący obecnie funkcję ambasadora we Włoszech Viktor Elbling placówką w Rzymie kieruje od 2018 roku. Wcześniej był ambasadorem Niemiec w Meksyku. 64-letni polityk rozpoczął służbę w resorcie spraw zagranicznych RFN pod koniec lat 80. XX wieku. Do 2014 roku pracował w niemieckich ambasadach w Korei Południowej i Hiszpanii, a także pełnił szereg funkcji kierowniczych w centrali MSZ w Berlinie. Zajmował się m.in. kwestiami dotyczącymi polityki klimatycznej, energetycznej, finansowej i gospodarczej.

"Roszady w niemieckiej dyplomacji"

Portal "The Pioneer" informował na początku kwietnia o "roszadzie w niemieckiej dyplomacji". Thomas Bagger zastąpić ma sekretarza stanu Andreasa Michaelisa. Ten zaś ma zostać ambasadorem Niemiec w Waszyngtonie. Z kolei obecny dyplomata w Moskwie, Geza Angreas von Geyr ma zostać przedstawicielem Niemiec przy NATO w Brukseli. Ambasador Niemiec w Paryżu Hans-Dieter Lucas ma zaś zostać szefem placówki w Rzymie.

Thomas Bagger o reparacjach dla Polski

W marcu ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger udzielił wywiadu na łamach "Newsweeka". W rozmowie odniósł się do obecnych polsko-niemieckich stosunków dyplomatycznych, a także do kwestii reparacji wojennych i Nord Stream. Bagger przyznał, że budowa gazociągów "była błędem". Podkreślił również, że jego kraj uznaje kwestię reparacji dla Polski za zamkniętą, a przed nami stoi wybór: albo poprawne relacje w duchu europejskim, albo domaganie się roszczeń.


Niemiecki ambasador sprzeczał się z Błaszczakiem

Wcześniej, na początku marca, niemiecki ambasador w Polsce poczuł się urażony wypowiedziami szefa MON Mariusza Błaszczaka, który zauważył, że polityka Berlina sfinansowała armię Rosji i dlatego Władimir Putin zdecydował się zaatakować Ukrainę. Thomas Bagger zapytał publicznie polityka PiS, czy wie, ile Polska wydała na surowce z Rosji.

— Czy pan minister wie, ile miliardów złotych Polska co roku przelewała do Moskwy w zamian za rosyjską energię? — pisał Bagger w mediach społecznościowych. Niedługo później ambasador Niemiec w Polsce został wezwany na rozmowę z szefem Biura Polityki Międzynarodowej Marcinem Przydaczem w Pałacu Prezydenckim.

RB

(na zdjęciu: Viktor Elbling / źródło: Twitter)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka