fot. Pixabay
fot. Pixabay

Sukces Polskiego Bonu Turystycznego. Są plany, by go przywrócić

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Zakończył się program Polskiego Bonu Turystycznego. Niewykluczone jednak, że odrodzi się w nowej formie i obejmie większą liczbę osób.

Polski Bon Turystyczny - podsumowanie programu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował program Polskiego Bonu Turystycznego, który trwał od 1 sierpnia 2020 r. do 31 marca 2023 r. Przez cały okres jego obowiązywania zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę 3,2 mld zł. Do końca marca 2023 r. uprawnionych do bonu turystycznego było ok. 4,5 mln osób, natomiast w systemie widniało ponad 3,9 mln aktywnych bonów. Wykorzystanych bonów było 95 proc., czyli prawie 3,8 mln, z czego całkowicie wykorzystano ok. 3 mln, zaś częściowo 778,6 tys. Niewykorzystanych aktywnych bonów było 5 proc., czyli prawie 188 tys.

- Program od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy dokonano prawie 365 tys. płatności bonami na łączną kwotę 240 mln zł. Rekordowy okazał się 2021 r., kiedy to w ciągu 12 miesięcy zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł - wyjaśnia mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - W 2022 r. dokonano kolejnych 1,9 mln płatności bonami na łączną kwotę 960 mln zł. Podsumowując, przez cały okres obowiązywania programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę niecałych 3,2 mld zł.


Wśród turystów wygrywa Małopolska i Pomorze

Największe zainteresowanie PBT odnotowano od lipca do sierpnia 2021 r. Zrealizowano wtedy 31 proc. wszystkich transakcji, a kwota, którą zapłacono, stanowiła ponad 34 proc. wydatkowanych środków. Kolejny duży skok w liczbie transakcji i kwocie płatności odnotowano w wakacje 2022 roku i w marcu 2023 r., czyli w ostatnim miesiącu obowiązywania programu.

Największej liczby płatności i jednocześnie najwyższych rachunków za pomocą bonu dokonywano w województwach małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim i mazowieckim. Najwięcej płaciliśmy za usługi hotelarskie, agroturystyczne i kempingi w województwach pomorskim, małopolskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim.

W przypadku płatności za imprezy turystyczne (np. parki rozrywki oraz touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy, kolonie) sytuacja kształtowała się nieco inaczej niż w przypadku usług hotelarskich. W tej klasyfikacji prym wiodło województwo mazowieckie. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie, na trzecim – łódzkie i na czwartym – zachodniopomorskie.

W niektórych firmach turystycznych bonami można było płacić i za usługi hotelarskie, i za imprezy turystyczne. Zwycięzcą w tej kategorii okazało się województwo małopolskie. Na drugim miejscu znalazło się województwo świętokrzyskie, pomorskie i zachodniopomorskie.

Bon turystyczny zostanie przywrócony?

W programie zarejestrowano ponad 28 tys. aktywnych podmiotów turystycznych. Najwięcej było ich w województwie pomorskim i w województwie małopolskim, potem w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim. Przez 32 miesiące obowiązywania Bonu działała specjalna infolinia, która obsłużyła 750 tys. połączeń telefonicznych oraz adres poczty elektronicznej, na który wpłynęło 44 tys. zapytań klientów. Oprócz ZUS w realizację projektu PBT zaangażowana była Polska Organizacja Turystyczna.

Wprawdzie PBT w obecnej formie przestał już obowiązywać, ale coraz częściej słychać o kontynuacji projektu, który okazał się sukcesem. Nieoficjalnie mówi się, że bon zostanie przywrócony na takich zasadach jak dotychczas. Pojawiają się także głosy, że powstanie również wersja bonu dla seniorów, którą rozważano już w 2020 roku. Niestety nic nie wiadomo, by możliwość skorzystania z bonu dano także osobom bezdzietnym lub takim, które dzieci są już pełnoletnie.

Tomasz Wypych

(zdjęcie ilustracyjne / źródło: Pixabay)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo