Dłuższy urlop rodzicielski. Nowelizacja kodeksu pracy zmieni sytuację ojców

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Dziś weszły w życie nowe przepisy znowelizowanego kodeksu pracy. To połączenie work-life balance, które ma wprowadzić bardziej elastyczny czas pracy, ale co równie istotne - rozszerza urlop rodzicielski o 9 tygodni.

Dłuższy urlop rodzicielski

Zmiany w kodeksie pracy są pochodną dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i tzw. dyrektywy rodzicielskiej. Jednym z najważniejszych założeń nowelizacji jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni. Wzrośnie do 41 tygodni, a dotychczas wynosił 32.

Ojciec nie będzie mógł przenieść urlopu na matkę i odwrotnie. - W ramach tego urlopu każdy z rodziców będzie miał do dyspozycji do 9 tygodni nieprzenoszalnej części urlopu - tłumaczy minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Urlop rodzicielski należy wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym pociecha skończy 6 lat. Możemy go podzielić, ale na maksymalnie pięć okresów. Wniosek składa się do 21 dni od planowanego wzięcia urlopu.  


Wyższy zasiłek macierzyński

Od teraz istnieje też możliwość skorzystania z bezpłatnego urlopu opiekuńczego. - Taki urlop przysługuje w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym i będzie go można wykorzystać w celu zapewnienia opieki najbliższym członkom rodziny, którzy wymagają wsparcia z poważnych względów medycznych - wymieniła. Kodeks pracy zakłada też wyższy, bo 70-procentowy zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców. Obecnie zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą część tego urlopu.  


Urlop ojcowski - wymiar świadczenia bez zmian

Nowelizacja kończy z zasadą, że np. ojciec nie może wziąć urlopu rodzicielskiego w tym samym czasie, gdy matka korzysta z urlopu macierzyńskiego. Pozostaje w mocy "tacierzyński", jednak zostaje na niego mniej czasu - do ukończenia 12. miesiąca przez dziecko. Wcześniej był do wykorzystania do 24 miesiąca od narodzin pociechy. Kodeks pracy nie zmieni wymiaru świadczenia dla ojców - na urlopie ojcowskim otrzymują oni nadal 100 proc. podstawy wymiaru. Zmiany mają w założeniach odciążyć matki i sprawić, że wzrośnie rola taty w pierwszych miesiącach życia dziecka. 

Zobacz: 

Fot. Pixabay/natik_1123

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka