zdjęcie ilustracyjne / źródło: Pixabay
zdjęcie ilustracyjne / źródło: Pixabay

Sytuacja zawodowa kobiet w Polsce. Jak wypadamy na tle krajów UE?

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Większość kobiet w Polsce potwierdza, że ich sytuacja zawodowa w ciągu ostatnich 10 lat uległa poprawie, ale jednocześnie tylko co trzecia uważa, że równouprawnienie płci nie odbiega w naszym kraju od standardów Unii Europejskiej.

Polska poniżej średniej

W raporcie Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) Polska pod kątem równouprawnienia znajduje się poniżej średniej unijnej, zajmując 21 miejsce na 28 krajów UE. Średnia unijna to 68,6 na 100 pkt., a dla Polski - 57,7 pkt. Od lat najlepiej wypadają Szwecja, Dania i Holandia. To w tych krajach różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami pod względem dostępu do edukacji, usług medycznych, zarobków czy szans na rynku pracy są najmniej dostrzegalne. Najgorzej jest w Grecji, Rumunii i na Węgrzech. 


Równe szanse na podwyżki i awanse?

Serwis Pracuj.pl, jak jest naprawdę postanowił sprawdzić u źródła i zapytał Polaków o ocenę szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Okazało się, że 68 proc. pań uważa, że kobiety w Polsce są w lepszej sytuacji zawodowej niż 10 lat temu, a 62 proc. deklaruje, że w ich firmach przedstawiciele obu płci mają równe szanse na awanse i podwyżki. Ponadto 38 proc. respondentów czuje, że standard równouprawnienia płci w naszym kraju nie odbiega od standardów unijnych. Tak uważa 42 proc. mężczyzn i 35% proc. kobiet. Wśród badanych panuje także poczucie, że w ich firmach kobiety i mężczyźni mają równe szanse na awans i podwyżki. Najczęściej w tak dobrym świetle Polskę widzą przedstawiciele pokolenia Z, czyli osoby w wieku 18-24 lata (43 proc.) i przedstawiciele pokolenia Y, w wieku 25-34 lata (36 proc.) 

"Poprawa jest widoczna"

- Poziom, który osiągamy pod kątem równości płci na rynku pracy względem średniej UE nie jest powodem do dumy - przekonuje Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Grupie Pracuj. - Skąd więc optymizm wśród 1/3 badanych? Istotnym czynnikiem w tym zakresie jest postęp, którego jako kraj dokonaliśmy przez ostatnie lata. Mimo iż z danych wynika, że od 2010 roku poprawiliśmy się o 5,5 proc., co nie jest najlepszym wynikiem, to ważne są także subiektywne odczucia Polaków. Ci w znacznej większości uważają, że kobiety w Polsce są w lepszej sytuacji zawodowej niż jeszcze 10 lat temu. Poprawa jest widoczna, pomimo tego, że zachodzi powoli. Nasz rynek pracy pod kątem równouprawnienia jest daleki od ideału, ale obecni na nim pracownicy i pracowniczki widzą dobry kierunek i w tę stronę chcą zmierzać. 

Jak przełożeni traktują pracowników?

Optymistyczne jest to, że 7 na 10 badanych deklaruje, że ich przełożony traktuje pracowników na równi, niezależnie od płci. Jednocześnie 79 proc. pań i 73 proc. panów przekonuje, że oferty pracy, w których podane są zarobki, bardziej zachęcają je do aplikowania, niż te, w których nie ma informacji o oferowanym wynagrodzeniu. Większość kobiet (84 proc.) i mężczyzn (78 proc.) twierdzi, że wielkość oferowanego wynagrodzenia powinna być podawana w każdym ogłoszeniu o pracę. Pracodawcy, którzy jasno informują w ogłoszeniach o pracę, jakie jest wynagrodzenie na danym stanowisku, są lepiej oceniani zarówno przez kobiety (83 proc.), jak i przez mężczyzn (77 proc.). Niemal 9 na 10 kobiet chce by ich wynagrodzenie rosło proporcjonalnie z inflacją, a ponad połowa by wysokość wynagrodzeń w ich firmach była jawna. 

Koszt bycia rodzicem ponoszą przede wszystkim kobiety

W Polsce 42 proc. rodzin ma dzieci i respondenci zgodnie przyznają, że to przede wszystkim kobiety ponoszą większy koszt bycia rodzicem niż mężczyźni i właśnie dla kobiet dużym wyzwaniem jest godzenie roli matki i pracowniczki. Zgadza się z tym 83 proc. pań i 66 proc. panów. Pomimo zgodności obu płci w tym zakresie, na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego zdecydowało się tylko 1 proc. ojców, gdy tymczasem 8 na 10 matek uważa, że dłuższy urlop rodzicielski ich partnerów pomógłby podzielić się bardziej sprawiedliwie opieką nad dzieckiem. Dane GUS pokazują także, że samodzielne rodzicielstwo w Polsce stanowi 23 proc. ogółu rodzin i taki rodzic może liczyć tylko na siebie. 

Tomasz Wypych

(zdjęcie ilustracyjne / źródło: Pixabay)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo