Ukraińska armia: W Bachmucie przeprowadzamy udane kontrataki. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Flickr/Ministerstwo Obrony Ukrainy
Ukraińska armia: W Bachmucie przeprowadzamy udane kontrataki. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Flickr/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Ukraińcy kontratakują. Rosjanie wycofują się z Bachmutu

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Sytuacja w Bachmucie od dłuższego czasu jest obiektem bacznej uwagi wojskowych ekspertów. Dowódca ukraińskich Sił Lądowych gen. Ołeksandr Syrski (niedawno podawano pogłoski o jego śmierci) przekazał na Telegramie, że wojska ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki w rejonie Bachmutu.

Ukraińska armia: W Bachmucie przeprowadzamy udane kontrataki

„Dzięki przemyślanej obronie na kierunku bachmuckim mamy rezultaty efektywnych działań naszych oddziałów. Między innymi przeprowadzamy udane kontrataki. Na niektórych odcinkach wróg nie mógł wytrzymać naporu ukraińskich obrońców i wycofał się na odległość do 2 km” – napisał Syrski w Telegramie.

Gen. Syrski poinformował również, że w niektórych rejonach najemnicy Wagnera zmuszeni byli przekazać swoje pozycje regularnym rosyjskim oddziałom, które są słabiej przygotowane.

„Pomimo dużej koncentracji wojsk i głośnych deklaracji rosyjskich wojskowych zbrodniarzy o zamiarze zdobycia Bachmutu do 9 maja, przeciwnik nie zdołał zająć miasta” - zaznaczył.

Generał wyróżnił wojskowych 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej, która „w walce mocno uderzyła w przeciwnika”.


Służba Bezpieczeństwa Ukrainy o zniszczonych rosyjskich celach

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podaje na Facebooku, że w ciągu dwóch dni zostało zniszczonych 14 celów po stronie wroga. „Dwa dni działań specjalistów SBU - 'minus' 14 celów w szeregach okupantów” - czytamy.

„Siły specjalne CSO 'A' Służb Bezpieczeństwa Ukrainy z oddziału 'Biały Wilk' użyły dronów szturmowych do tropienia i eliminowania broni wroga. Zniszczono 4 zbiorniki, 2 BMP-3 i 4 BBM (pojazdy bojowe piechoty) oraz 2 okopy, magazyn z amunicją i sprzętem samochodowym. Kontynuujemy pracę aż do całkowitego Zwycięstwa!” - podaje SBU.


„Sytuacja trudna, ale pod kontrolą”

Z kolei rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty powiedział w ukraińskiej telewizji, że wrogie siły prowadzą zmasowany ostrzał ukraińskich pozycji, a sytuacja jest „trudna, ale pod kontrolą”.

„W ciągu doby na tym kierunku były 524 ostrzały, wróg ostrzeliwał nasze pozycje. Dlatego doniesienia o deficycie amunicji (po stronie rosyjskiej) to fake news” – powiedział Czerewaty, cytowany przez agencję Ukrinform.

Czerewaty powiedział również, że siły Grupy Wagnera codziennie tracą „co najmniej 100 ludzi, a w ostatnim czasie więcej i nie mają źródeł uzupełnienia”.


BBC o rosyjskich stratach i problemach Ukraińców

BBC zwraca uwagę, że w walkach o Bachmut zginęło bądź zostało rannych 20-30 tysięcy wojskowych rosyjskich. Armia ukraińska również płaci wysoką cenę, a walka o miasto wciąż się nie zakończyła. Władze w Kijowie mają nadzieję, że działania defensywne w Bachmucie osłabią zdolność Rosji do operacji ofensywnych i wyczerpują jej armię.

Relacja BBC nie jest jednak tak optymistyczna, jak ukraińskie komunikaty. Korespondent BBC opisuje sytuację na linii obrony 77. brygady na zachodnich przedmieściach Bachmutu, gdzie Ukraińcy utrzymują ostatnich kilka ulic. Na południe od Bachmutu 28. brygada armii ukraińskiej wciąż broni miasta przed okrążeniem go przez Rosjan.

Jeśli wojska rosyjskie ostatecznie zdobędą Bachmut, to odniosą „niewiele więcej niż pyrrusowe zwycięstwo. Zdobyczą będzie teraz szkielet miasta, wbitego w ziemię, gdzie nie ocalał prawie żaden dom, a cała ludność znikła” - podaje BBC.


KW

Źródło zdjęcia: Ukraińska armia: W Bachmucie przeprowadzamy udane kontrataki. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Flickr/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka