Blanka podczas próby do występu na półfinale Eurowizji / źródło: Instagram
Blanka podczas próby do występu na półfinale Eurowizji / źródło: Instagram

Eurowizja nie dla dzieci? TVP podjęła decyzję

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
W czwartek odbędzie się drugi koncert półfinałowy 67. Konkursu Piosenki Eurowizji, podczas którego zobaczymy m.in. reprezentująca Polskę Blankę. TVP sugeruje jednak, że wydarzenie to może być nieodpowiednie dla osób poniżej 16. roku życia.

TVP zmienia kategorię wiekową Eurowizji

W poprzednich latach TVP sugerowało, że koncerty podczas Eurowizji oglądać powinny osoby powyżej 12. roku życia. Teraz publiczny nadawca zmienia kategorię wiekową i uważa, że show może być nieodpowiednie dla osób poniżej 16. roku życia.

— Oznaczenie kategorii wiekowej podczas półfinałów i finału Konkursu Eurowizji zostało wprowadzone w związku z uwagami widzów przy okazji poprzednich edycji, według których emitowane podczas tego widowiska treści nie zawsze były odpowiednie dla młodszego widza — przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVP. Telewizja podkreśla jednak, że oznaczenia widoczne w roku ekranu są jedynie "sugestią" dla widzów.


Wcześniejsze praktyki TVP

Telewizja nie wskazała, by poprzednie transmisje z Eurowizji zawierały nieodpowiednie dla młodszych widzów treści. Portal Wirtualnemedia.pl wskazuje, że TVP za takie uważać może m.in. tęczowe flagi na widowni czy pocałunek dwóch mężczyzn, do którego doszło podczas transmisji pierwszego półfinału ubiegłorocznej Eurowizji. Portal przypomina również sytuację z 2019 roku, kiedy to z powtórki pierwszego eurowizyjnego koncertu TVP Rozrywka wycięła występ transseksualistki Dany International. Z kolei rok później zamiast wywiadu z transpłciową celebrytką publiczny nadawca pokazał blok reklamowy.

Drugi półfinał Eurowizji

Programy z oznaczeniem "od 16 lat" emitowane mogą być dopiero po godz. 20:00. Pierwszy koncert półfinałowy Eurowizji odbył się we wtorek 9 maja. Z kolei drugi półfinał odbędzie się w czwartek 11 maja o godz. 21:00. Podczas wydarzenia wystąpi m.in. reprezentująca Polskę Blanka ze swoim utworem "Solo". O udział w finale będzie walczyć z reprezentantami Armenii, Cypru, Rumuni, Danii, Belgii, Islandii, Grecji, Estonii, Albanii, Australii, Austrii, Litwy, San Marino, Słowenii i Gruzji. 


Głośne show Chorwatów na Eurowizji

Szeroko komentowanym występem z pierwszego półfinału jest show, jakie dali reprezentaci Chorwacji. Grupa Let 3 zaśpiewała o traktorze nawiązując do prezentu, jaki Władimir Putin podarował Aleksandrowi Łukaszence. Niektórzy mówią również, że występ odwołuje się do wojennego incydentu, który był szeroko komentowany. Ukraińscy Romowie holowali traktorami rosyjskie czołgi.

Muzycy pojawili się w wyzywających kostiumach, część miała mundury ze spódnicami, a reszta kolorowe płaszcze i czapki nawiązujące do faszystowskich mundurów. Występowi towarzyszyły psychodeliczne animacje. Na koniec artyści zrzucili z siebie kombinezony i chodzili po scenie w samych podkoszulkach i bieliźnie. 

RB

(na zdjęciu: Blanka podczas próby do występu na półfinale Eurowizji / źródło: Instagram)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura