Instalacja "Pisklę. Drozd śpiewak" na Placu Pięciu Rogów w Warszawie / © fot. Salon24.pl
Instalacja "Pisklę. Drozd śpiewak" na Placu Pięciu Rogów w Warszawie / © fot. Salon24.pl

Tak Warszawa topi pieniądze. W centrum już straszy wielkie jajo

Redakcja Redakcja Hobby Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
W piątek o godzinie 12:00 na placu Pięciu Rogów w Warszawie odbyło się uroczyste odsłonięcie dwumetrowego jaja – instalacji zaprojektowanej przez artystkę Joannę Rajkowską.

Rzeźba w kształcie jaja stanęła w centrum Warszawy

Pod koniec kwietnia informowaliśmy, że Warszawa otrzyma nową rzeźbę. W piątek 12 maja instalacja w kształcie jaja drozda stanęła na placu Pięciu Rogów, czyli na słynnej "betonozie". Koszt stworzenia akustycznej rzeźby wyniósł około 207 tys. złotych. Do tego doliczyć należy koszty nagłośnienia, które dostarczyła firma Blackfish Studio – około 53,5 tys. zł. Oficjalna nazwa instalacji to "Pisklę. Drozd śpiewak".


Interaktywna instalacja

W kwietniu rzecznik prasowy ZDM Jakub Dybalski przekazał TVN24, że rzeźba została wykonana z gipsu akrylowego i ma być miła w dotyku, a jednocześnie wytrzymała, wandaloodporna.

– Jajo, oprócz zewnętrznej konstrukcji, zostanie wyposażone w system nagłośnienia, będzie wydawać dźwięki. Ale ten etap jest jeszcze przed nami – dodał w rozmowie z portalem. 

Głośniki umieszczone w konstrukcji transmitują nagrane przez projektantkę rzeźby Joannę Rajkowską dźwięki ptaka który się kluje: bicie serca, przepływy płynów fizjologicznych, poruszanie się, pracę dzioba, próby wokalne. Od momentu odsłonięcia instalacji przechodnie zatrzymują się, by to sprawdzić. Zrobił to również reporter Salonu 24, jednak nie udało mu się nic usłyszeć.  

Zapowiadano również, że po przytuleniu do jaja, będzie można nie tylko usłyszeć wspomniane dźwięki, ale również poczuć drgania.

"Betonoza" na Placu Pięciu Rogów

Plac Pięciu Rogów przeszedł gwałtowne zmiany. Inwestycja została oddana w lipcu 2022 roku i od razu została poddana krytyce. Uwagi dotyczyły przede wszystkim tego, że jest za mało zieleni. Jak przyznał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, ratusz zabiegał o znacznie więcej zieleni, ale projekt na to nie zezwalał. Miejsce zostało okrzyknięte słynną "betonozą". 

RB

(na zdjęciu: instalacja "Pisklę. Drozd śpiewak" na Placu Pięciu Rogów w Warszawie / © fot. Salon24.pl)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości