Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy. Fot. Visa.pl
Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy. Fot. Visa.pl

Jeden z gigantów płatności cyfrowych inwestuje w Polsce. Efekt lobbingu Morawieckiego?

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozmowy z szefową Visy prowadził premier Mateusz Morawiecki w 2019 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Visa planuje potężną inwestycję w Polsce

"Visa, jeden ze światowych liderów płatności cyfrowych, ogłosiła dzisiaj, że planuje otworzyć w Polsce globalny Hub Technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu najbliższych kilku lat w Hubie będzie pracować 1500 specjalistów z obszaru technologii" – przekazano w informacji prasowej.

Inwestycja w Polsce będzie piątym globalnym hubem technologiczno-produktowym Visa o dużym znaczeniu strategicznym. Visa poinformowała, że będzie poszukiwać nowych sposobów na wykorzystanie umiejętności młodych specjalistów z regionu, by przyspieszyć pracę nad rozwojem produktów i tworzeniem innowacji na szeroką skalę. Jak zauważono, Polska coraz powszechniej uznawana jest za miejsce, gdzie odnaleźć można najlepszych specjalistów w obszarze technologii, a planowane powstanie hubu wpisuje się w dążenie organizacji do tworzenia innowacji i inwestowania w regionie europejskim. W komunikacie zwrócono również uwagę, że inwestycja wpisuje się w podobne projekty Visa realizowane na całym świecie, które mają na celu wsparcie modelu rozwoju innowacji opartego na działaniu w trybie 24/7 oraz dalsze napędzanie szybkiego rozwoju handlu cyfrowego i płatności.


Premier zabiegał o to już 4 lata temu

"To wyjątkowo dobra informacja, że Visa wraz ze swoim unikatowym w skali świata doświadczeniem i know-how wybiera spośród innych potencjalnych lokalizacji właśnie nasz kraj, budując tym samym pozycję Polski jako najlepszego miejsca realizacji inwestycji z branży nowych technologii" – stwierdził, cytowany w informacji prasowej, premier Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że Polska została wybrana m.in. ze względu na wysokie kwalifikacje polskich pracowników z sektora IT oraz istotny zasób talentów na rynku pracy.

Przypominamy, że w 2019 roku, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefową VISA Europe Charlotte Hogg oraz wiceprezesem AT&T Communications Karimem Antonio Lesiną.

"Rozmowy z przedstawicielami międzynarodowego biznesu – ATT, Visa – pozwalają spojrzeć na kwestię rozwoju polskiej gospodarki i eksportu naszych firm z zupełnie innej perspektywy. Jesteśmy coraz bardziej innowacyjni i konkurencyjni – to przynosi efekty" - napisał wtedy Mateusz Morawiecki na Twitterze.

CEO Visa Europe: Polska atrakcyjna dla inwestorów

Charlotte Hogg, cytowana w komunikacie prasowym, podkreśliła, że jej firma przywiązuje dużą wagę do inwestowania w lokalne talenty i tworzenie regionalnych hubów technologicznych, co pozwala na lepszą obsługę globalnej sieci talentów. Dodała, że w ramach rekrutacji w Polsce firma ma także plany dotyczące kandydatów z Ukrainy i innych części regionu.

"Chcemy podtrzymywać atrakcyjność Polski na mapie potencjalnych inwestorów. Zależy nam na ułatwieniu im współpracy z naszą administracją. Dlatego Utworzyliśmy Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora, które obsługuje kluczowych inwestorów i udziela im wsparcia na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia" – zaznaczyła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W informacji podkreślono, iż Visa zauważa kluczową rolę jaką umiejętności cyfrowe odgrywają w nowoczesnej gospodarce i jest zaangażowana we wspieranie wysiłków Unii Europejskiej, dążącej do tego, by pracownicy byli jeszcze bardziej konkurencyjni i biegli w technologiach cyfrowych. "Inwestycja ta wpisuje się w zobowiązanie Visa do promowania włączenia cyfrowego i umożliwienia jednostkom pełnego rozwoju w erze cyfrowej" – podsumowano.


To nie pierwsza tego typu inwestycja technologicznego giganta w Polsce. W kwietniu pisaliśmy, że Microsoft uruchomi w Polsce pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze. Amerykański koncern wskazał, że inwestycja ma wspierać transformację cyfrową w Polsce w ramach Polskiej Doliny Cyfrowej.

Szef Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter podkreślił, że polski rząd, poprzez najbardziej innowacyjne na świecie rozwiązania podatkowe ułatwia rozwój, a oparcie obszaru podatkowego na technologii cyfrowej to coś, z czego Polacy mogą być dumni; daje to możliwość przyciągania globalnych klientów.

ja


(Zdjęcie: Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy. Fot. Visa.pl)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka