Prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter, premier Mateusz Morawiecki. (fot. PAP)
Prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter, premier Mateusz Morawiecki. (fot. PAP)

Microsoft inwestuje w Polskę. "Chcemy być zaufanym partnerem waszego kraju"

Redakcja Redakcja Cyfryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
W środę Microsoft poinformował o planach uruchomienia w Polsce centrum przetwarzania danych w chmurze: Azure Poland Central. To pierwsza taka inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej. Wskazano, że chmurowe centrum to trzy niezależne lokalizacje w okolicach Warszawy.

Microsoft inwestuje w Polskę

Amerykański koncern Microsoft wskazał, że inwestycja ma wspierać transformację cyfrową w Polsce w ramach Polskiej Doliny Cyfrowej.

Spółka poinformowała, że "chmurowe centrum" Azure Poland Central to trzy niezależne lokalizacje w okolicach Warszawy, z których każda składa się z jednego lub więcej centrów danych i zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, prywatności i zgodną z przepisami możliwość przechowywania danych w kraju.

Inwestycja ta ma zapewnić użytkownikom platformy chmurowej przewagę konkurencyjną w zakresie szybkości operacyjnej oraz ograniczenia przeciążeń i opóźnień do minimum. Zgodnie z zapowiedziami spółki klienci mają otrzymać narzędzia i możliwości do lepszej skalowalności biznesu i globalnej ekspansji, co - jak wskazano - pozwoli im rozwijać się i konkurować na rynku światowym.


Wkład w przyspieszenie cyfryzacji w Polsce

Spółka podkreśla, że region chmury Microsoft w Polsce stworzy przedsiębiorcom możliwość przechowywania wartościowych zasobów cyfrowych w Polsce, zapewniając jednocześnie zgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania i przetwarzania danych.

Microsoft wskazał, że otwarcie polskiego regionu chmury jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i niezawodny dostęp do usług chmurowych.

— Chmura stanowi istotny wkład w przyspieszenie cyfryzacji i rozwój kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa, a także wzmocnienie ich odporności w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej — przekazała amerykańska firma technologiczna. Dodano przy tym, że nowy region przetwarzania danych do 2026 roku odpowiadać będzie za około 16,5 proc. nowych przychodów (45,7 mld dolarów).

Transformacja cyfrowa

Dostawca chmury obliczeniowej Azure przytoczył badania PwC CEO Survey 2023, zgodnie z którymi 54 proc. prezesów w Polsce uważa, że ich firmy nie będą rentowne, jeśli nie dokonają transformacji cyfrowej.

— Inwestowanie w automatyzację, podnoszenie kwalifikacji, chmurę, sztuczną inteligencję i inne zaawansowane technologie cyfrowe to kluczowe priorytety na ten rok. Zaufana chmura Microsoft może wspierać tę cyfrową transformację, z dostępem do technologii chmurowych od dziś dostępnych w polskim regionie, takich jak Microsoft Azure, Microsoft 365, Dynamics 365 i usług Power Platform — przekazali przedstawiciele spółki.

"Chcemy być zaufanym partnerem waszego kraju"

Prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter w środę podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego podkreślił, że spółka "chce być zaufanym partnerem Polski, polskich firm, polskich innowacji". Dodał, że Microsoft "daje możliwość korzystania z technologii zapewniających bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni".

— Jako Microsoft chcemy być zaufanym partnerem waszego kraju, waszych firm, waszych działań, waszych innowacji we wszystkich branżach, we wszystkich nadarzających się okazjach i jesteśmy tutaj po to, żeby to wszystko odbywało się bezpiecznie — mówił Haupter.

— Zdolności, które udostępniamy, pozwalają na nowo przemyśleć, co dla państwa organizacji znaczy cyberbezpieczeństwo, cyber obrona, a także, co to oznacza dla rządu. Jako Microsoft dajemy państwu możliwość korzystania z tej technologii tu lokalnie, wewnątrz waszego kraju, także we współpracy z rządem. (...) Jesteśmy tutaj, żeby napędzać innowacje i chciałbym państwa zachęcić do bardziej agresywnego korzystania z technologii — dodał.


Haupter chwali "innowacyjne rozwiązania podatkowe"

Szef Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę podkreślił, że polski rząd, poprzez najbardziej innowacyjne na świecie rozwiązania podatkowe ułatwia rozwój, a oparcie obszaru podatkowego na technologii cyfrowej to coś, z czego Polacy mogą być dumni; daje to możliwość przyciągania globalnych klientów.

Ralph Haupter przypomniał również, że Microsoft jest obecny w Polsce od 30 lat, zatrudnia ponad 500 osób i współpracuje z ponad 8 tys. partnerów, którzy we współpracy z firmą wprowadzają jej technologie do polskich firm.

Ambasador USA w Polsce: "Przyjaźń na nowych wyżynach"

Kwestię nowej inwestycji Microsoftu skomentował również ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. 

— Jestem dumny, że dziś robimy kolejny krok w przód, czyli inwestycję na kwotę miliarda dolarów w centrum przetwarzania danych, która integruje Polskę w globalnym środowisku chmurowym, co jest niezmiernym plusem w czasach wyzwań geopolitycznych, łącząc Polskę z zaufaną infrastrukturą chmurową, co zapewnia bezpieczeństwo, a jest możliwe dzięki zaangażowaniu firmy Microsoft w ciągłe badanie i rozwój — mówił.

Brzezinski wskazał, że Polska i USA nigdy nie były bardziej połączone niż teraz, a nasza współpraca gospodarcza i technologiczna tę przyjaźń wznosi na nowe wyżyny.

— Chcemy, żeby Polska rozwijała się dynamicznie, a to kolejny przykład naszej wspólnej pracy nad budową innowacyjnej, dostatniej przyszłości — stwierdził Brzezinski. dodał, że Polska jest bezpiecznym miejscem prowadzenia działalności.

Premier dziękuje Microsoftowi

Do sprawy odniósł się również premier Mateusz Morawiecki.

— Inwestycja Microsoft w Polsce przyspieszy transformację naszego kraju w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki rozwojowi Polskiej Doliny Cyfrowej, setki inżynierów i programistów będą w stanie odgrywać istotną rolę w światowej gospodarce, nie wyjeżdżając z kraju. To właśnie jest odpowiedzialny rozwój — mówił szef rządu.  

Premier podziękował również Microsoftowi za "zaufanie dla polski, dla polskiego rządu".

— To najlepszy dowód na to, że Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich — podkreślił szef gabinetu. 

Polska Dolina Cyfrowa

Polska Dolina Cyfrowa to projekt współtworzony przez Microsoft, który ma na celu wspomaganie transformacji cyfrowej w Polsce. W projekcie uczestniczą m.in. Grupa PGE, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Żabka Polska. 

RB

(na zdjęciu: prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter (P), premier Mateusz Morawiecki (L)/ źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie