(Butelka wody za ponad 12 zł. Fot. Pxhere, Facebook/Piotr Boratyński)
(Butelka wody za ponad 12 zł. Fot. Pxhere, Facebook/Piotr Boratyński)

Chciał tylko kupić butelkę wody. Była najdroższą w jego życiu

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
W sieci co chwilę pojawiają się zdjęcia tzw. "paragonów grozy" wstawiane przez zbulwersowanych konsumentów. Nie inaczej było w przypadku klienta kawiarni przy Dworcu Głównym w Krajowie. Mężczyzna opublikował w sieci zdjęcie paragonu, na którym widać, ile zapłacił na półtoralitrową butelkę wody.

Woda towarem luksusowym. Cena z kosmosu

Woda od zawsze kojarzyła się z produktem, który jest dostępny dla każdego. Jej cena nie przekraczała pewnych granic, ale szalejąca inflacja diametralnie to zmieniła. Przekonał się o tym jeden z klientów kawiarni przy Dworcu Głównym w Krakowie. 

Mężczyzna w czasie podróży postanowił zakupić półtoralitrową butelkę wody. Cena, jaką zobaczył na paragonie z pewnością wprawiła go w osłupienie. Za zwykłą wodę w kawiarni zapłacił 12,50 zł. "Ale za to w jakim miejscu i o jakiej porze" – komentował prześmiewczo na Facebooku. 


Ile kosztuje woda 

Z analizy GlobalProductPrices.com wynika, że światowa średnia cena 1,5-litrowej butelki wody lokalnej marki to 0,70 dol. Jak wskazano w raporcie, najdroższa woda jest na rynku australijskim i filipińskim - kosztuje  co najmniej 2 dol. za butelkę. Równie drogo jest w Singapurze, Urugwaju, Portoryko i Norwegii, zapłacimy tam od 1,59 do 1,74 dol. za 1,5 litra wody butelkowanej.

Najtaniej za wodę zapłacimy z kolei w Egipcie i Tunezji, odpowiednio 0,14 dol. i 0,20 dol. W Iranie i Bangladeszu butelka wody jest również dostępna za mniej niż 0,25 dol. Według badania GPC 1,5 litra wody w butelce kosztowało średnio 27 centów, czyli nieco około 1,2 zł.

MP

(Butelka woda za ponad 12 zł. Fot. Pxhere, Facebook/Piotr Boratyński)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka