Jakub Kumoch. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Jakub Kumoch. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Jakub Kumoch zostanie ambasadorem RP w Chinach. „Był dogadany z Dudą”

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Były szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zostanie ambasadorem RP w Chinach - napisał w czwartek portal i.pl. Informację dziennikarze potwierdzili w źródłach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Kancelarii Prezydenta RP.

Jakub Kumoch nowym ambasadorem RP w Chinach

Jako pierwszy o tym, że to Jakub Kumoch ma zostać ambasadorem RP w Chinach, informował portal Onet.pl.

„Kumoch od wielu miesięcy był dogadany z prezydentem Andrzejem Dudą, który chce mieć w Chinach swojego człowieka, ze względu na swoje relacje z Xi (Jinpingiem). (...) Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależało na jak szybszym procedowaniu sprawy, ale nałożył się na nią spór o obsadę placówki w jednym z krajów i wstrzymane było wiele wyjazdów”” – mówi rozmówca i.pl.


Rau: Polska docenia wagę stosunków z Chinami

Portal przypomina, że o tym, że Polska wyśle niedługo do Chin swojego ambasadora, mówił w expose wygłoszonym w Sejmie 13 kwietnia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

– Przywiązujemy dużą wagę do rozwijania relacji z pozostałymi państwami Grupy BRICS. Planujemy dokonać wkrótce wysokiej rangi nominacji ambasadorskich do dwóch państw tej Grupy dla podkreślenia ich znaczenia w naszej polityce – mówił wówczas szef MSZ.

Podkreślał, iż Polska docenia wagę stosunków z Chinami – jednym z najpotężniejszych państw świata, stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

„Z tego tytułu Chiny ponoszą szczególną odpowiedzialność za utrzymywanie pokoju na świecie. Liczymy, że będą aktywniej reagować na niszczenie tego pokoju przez Rosję” – dodał. 


KW

Źródło zdjęcia. Jakub Kumoch. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka