Już od dzisiaj. Zapisy na bezpłatne szczepienia przeciw groźnemu wirusowi HPV

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Od soboty 27 maja można się zapisać na bezpłatne szczepienia dzieci w wieku 12 i 13 lat przeciwko HPV, wirusowi brodawczaka ludzkiego stanowiącemu jedną z przyczyn raka szyjki macicy. Same szczepienia zaczną się 1 czerwca.

Każdego roku na raka szyjki macicy umiera 350 tys. kobiet, a liczba nowych przypadków oceniana jest na ponad 600 tys. Ten nowotwór jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie, piątym w Europie i siódmym w Polsce. Według różnych danych w naszym kraju, co roku 2,5 - 3 tys. pań słyszy taką diagnozę, połowa z nich niestety przegra walkę z nowotworem. 


Zakażenie wirusem HPV

Jedną z przyczyn tej ciężkiej choroby jest zakażenie wirusem HPV. Eksperci uważają, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV, a szczepienie chroni przed rakiem szyjki macicy. Od lat w Polsce dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Koszt szczepienia to co najmniej 280 zł. Polska była jednym z niewielu krajów, w którym szczepienia, nie były refundowane. Od teraz dla 12 i 13 – latków będą bezpłatne. 

Szczepienie dla dzieci na HPV

 - Będziemy systematycznie szczepić kolejne roczniki dziewcząt i chłopców. Zaczynamy od dzieci 12 i 13-letnich. Zapisy ruszają o g. 7:00, będzie działać specjalna infolinia, pod numerem 989. Można też zapisać dziecko przez internet - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. - Dołączamy do grupy państw, które już prowadzą powszechne szczepienia przeciw HPV i skutecznie zredukowały liczbę zachorowań na nowotwory.

Szczepionki przeciw HPV są już we wszystkich wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Placówki POZ zaczęły je odbierać. Już zgłosiło się ponad 1,4 tys. punktów szczepień. Zapisując dziecko na szczepienie można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). 


Zakażenia HPV dotyczą obu płci. HPV odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne typy nowotworów u kobiet i mężczyzn. - Polska wpisuje się w założenia WHO i stworzyła plan likwidacji raka szyjki macicy jako problem zdrowia publicznego. Szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o blisko 90% - wyjaśnia dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego.

Dwie dawki dla dzieci

Badania jednoznacznie pokazują, że skuteczność szczepień nastolatków jest największa, bo następują przed pierwszym kontaktem z wirusem. W przypadku szczepień 12 i 13-latków podajemy tylko dwie dawki szczepionki. - W ciągu 15 lat w ponad 120 krajach realizowane są powszechne, bezpieczne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek - dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH. 


Tomasz Wypych 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj43 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości