na zdjęciu: karta płatnicza ING. fot. Salon24.pl ©
na zdjęciu: karta płatnicza ING. fot. Salon24.pl ©

Największe banki blokują klientom karty. Visa zabrała głos po wycieku danych

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Na przestrzeni ostatnich kilku dni ING Bank Śląski, Bank Millennium oraz Santander Bank Polska zablokowały karty płatnicze części klientów. Blokady uzasadniono wyciekiem danych u jednego z operatorów kart. Nieoficjalnie mówiło się, że chodzi o Visę. Teraz operator zabrał głos w sprawie za pośrednictwem biura prasowego.

Nie tylko ING. Blokady nałożyły też Bank Millennium i Santander Bank Polska

W poniedziałek informowaliśmy, że ING zablokował karty płatnicze niektórym klientom. Bank tłumaczył, że jeden z operatorów kart płatniczych miał lukę w systemie, która doprowadziła do wycieku danych użytkowników kart. W związku z tym ING podjął decyzję o zastosowaniu specjalnej procedury bezpieczeństwa. Wyciek dotyczył też klientów Santander Bank Polska i Banku Millennium, które podjęły takie same kroki jak ING.


Visa potwierdza wyciek danych

We wtorek biuro prasowe Visa potwierdziło w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes, że doszło do wycieku danych.

"W przypadku, gdy sprzedawcy, nasi klienci lub partnerzy informują nas o jakichkolwiek chwilowych naruszeniach ich zabezpieczeń, które narażają informacje o rachunkach płatniczych na ryzyko, dbamy o to, by odpowiednie, potencjalnie dotknięte zdarzeniem banki otrzymały stosowną informację. Działania te wynikają z naszej roli w zakresie ochrony oraz zapewniania funkcjonowania ekosystemu płatności i pozwalają bankom na podjęcie odpowiednich kroków w celu ochrony posiadaczy kart" - tłumaczy biuro prasowe Visa.

Operator nie przekazał w komunikacie, które banki są dotknięte problem ani ilu klientów zostało narażonych przez wyciek danych. Visa zapewnia jednak, że "w ramach tego incydentu systemy Visa nie doznały żadnych naruszeń i nadal funkcjonują bez zakłóceń".

Klienci, których karty zostały zablokowane, powinni złożyć wnioski w swoich bankach o wyrobienie nowych kart płatniczych.

na zdjęciu: karta płatnicza ING. fot. Salon24.pl ©

SW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka