fot. Salon24.pl ©
fot. Salon24.pl ©

Z puszką czy butelką do sklepu. Wiadomo kiedy wejdzie w życie system kaucyjny

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
System kaucyjny w Polsce zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2025 roku. Będzie on obowiązywał na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra i metalowe puszki do 1 litra - poinformował resort klimatu i środowiska.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowe przepisy wdrożą unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

"Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra" - wyjaśniło Ministerstwo Klimatu. 

Obecnie znaczna część odpadów powstających z opakowań, które planuje się objąć systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym. "Nowe rozwiązanie zwiększy poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych i zmniejszy zaśmiecenie środowiska" - czytamy. 


Trzeba będzie zwrócić opakowania do sklepu

Resort przekazał, że zgodnie z projektowanymi przepisami, puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. "Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności" - wyjaśniono.

Ministerstwo dodało, że do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. "Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie" - podkreślono.

Zgodnie z opublikowanym w kwietniu projektem rozporządzenia, do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona miałaby zostać kaucja w wysokości 50 gr.  


Kaucje w innych krajach

W ocenie skutków regulacji (OSR) projektu rozporządzenia podano przykłady wysokości kaucji, które obowiązują w niektórych państwach europejskich. W Chorwacji jest to 0,07 euro za opakowanie, w Niemczech - 0,25 euro dla wszystkich rodzajów opakowań. W Finlandii wysokość kaucji jest uzależniona od rodzaju opakowania: dla szkła jest to 0,1 euro, metalu 0,15 euro, a dla tworzywa sztucznego 0,10-0,40 euro w zależności od pojemności butelki.  

Opłaty za produkty jednorazowego użytku

Za niedługo zmienią się też opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. W maju opublikowano na stronach rządowych projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska - o czym pisaliśmy w Salonie24. Wynika z niego, że do każdego jednorazowego kubka z tworzywa sztucznego doliczone zostanie 20 gr, a do pudełka na żywność - 25 gr. Rozporządzenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. 

Zdjęcie: Salon24.pl

Czytaj: 

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka