źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Pozbądź się tych banknotów. Już wkrótce ich nie wymienisz

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Zamieszanie z wymianą skandynawskich walut. Od niedawna polskie banki i część kantorów przestały przyjmować od klientów korony szwedzkie i norweskie. Powód? Banki centralne tych krajów przestały skupować swoje waluty w dużych ilościach zza granicy. To nie wszystko. Jak dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze Salon24.pl już wkrótce nie wymienimy tych pieniędzy również w kantorach.

Kraje skandynawskie nie przyjmują własnych banknotów i monet

Centrale banki Dani, Szwecji i Norwegii w związku z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy zaprzestały przyjmować własną walutę narodową w gotówce od wszystkich zagranicznych banków, partnerów i kantorów. Wyżej wymienione instytucje potwierdziły te informacje na swojej stronie internetowej.


Do 15 czerwca klienci Banku Pekao S.A. będą mogli jeszcze zdeponować w nim korony norweskie. Ale tylko pod warunkiem, że posiadają konto walutowe w tej walucie.

Oficjalnie wymiany tych walut są na razie "zawieszone". W praktyce jednak nie wiadomo czy sytuacja w najbliższym czasie ulegnie zmianie.

“Wpłaty i wypłaty dla klientów indywidualnych w koronie norweskiej (NOK) będą czasowo niemożliwe. Od 15. 06. 2023 r. czasowo w naszych oddziałach nie będzie można wpłacać i wypłacać gotówki w koronie norweskiej z powodu wprowadzania ograniczeń w obrocie gotówkowym w Norwegii” - przekazał bank w oświadczeniu prasowym.

Uspokajamy, że obsługa konta i cyfrowa wymiana walut w bankach pozostanie bez zmian. Problem dotyczy jedynie obrotu skandynawskimi monetami i banknotami.

image
Korona duńska Fot. Pixabay.com

"Skupujemy te banknoty, ale nie wiem do kiedy" Ustalenia portalu Salon24.pl

A jak wygląda sytuacja w kantorach? Dziennikarze portalu Salon24.pl zadzwonili do jednej z największych sieci wymiany walut w Polsce. Zapytaliśmy o problemy z obrotem skandynawskimi pieniędzmi. - Słyszeliśmy o tej sytuacji. Jeszcze skupujemy te waluty, ale nie wiem do kiedy - powiedział nam pracownik instytucji. Mężczyzna zgodził się, że najlepiej szybko pozbyć się tych walut, żeby uniknąć ewentualnych problemów z ich dalszą sprzedażą na terenie Polski.

Sprawdziliśmy też kursy skupu i sprzedaży tych walut w Warszawie. Różnica przy kupnie i sprzedaży jest bardzo duża.Przykładowo w kantorze Tavex, który jeszcze kupuje te banknoty, za 1 koronę duńską zapłacić musimy 56 groszy (mniej niż wynosi aktualny kurs), ale sprzedamy ją za zaledwie 0,48zł! W przypadku korony norweskiej jest jeszcze gorzej. Różnica kursu wynosi 0.28 do 0.38! Dla euro współczynnik kupna/sprzedaży jest znacznie niższy. W środę 7 czerwca za jedno euro zapłacimy 4,51zł. Natomiast jeśli zdecydujemy się sprzedać tą walutę zrobimy to po kursie 1e=4,44zł.

Sprawdziliśmy też jak wygląda sytuacja w kilku mniejszych placówkach wymiany walut. Tam różnice kursu są jeszcze niekorzystniejsze lub właściciele po prostu nie chcą ich przyjmować.

Kończy się era gotówki? Burza w sieci po decyzji skandynawskich banków

Decyzja skandynawskich banków wywołała burzę w mediach społecznościowych.Internauci obawiają się, że decyzja skandynawskich banków to początek końca ery "papierowej" waluty, która już wkrótce zostanie całkowicie zastąpiona przez swój wirtualny odpowiednik.

Nie jest tajemnicą, że Szwecja i Norwegia od dawna pracują nad wycofaniem z obrotu gotówki. W Norwegii powstała nawet niedawno specjalna komisja, której zadaniem jest opracowanie wygodnej i bezpiecznej dla obywateli rewolucji walutowej w tym kraju. Na razie niewiele jednak wskazuje, żeby norweskie monety i banknoty zostały wycofane z obiegu w najbliższych miesiącach lub latach.

W 2018 roku Szwecja planowała wycofać gotówkę już w... 2023 r.! Plany te jednak zostały zawieszone. Co ciekawe, Szwecja jest pierwszym krajem w historii, który wprowadził do powszechnego obiegu banknoty. Było to w II połowie XVII wieku.

MB

(Źródło zdjęcia: Wymiana walut. Fot. Pixabay.com)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka